Koniec z wysokimi rachunkami po wakacjach – od 15 czerwca 2017 roku za rozmowy i SMS-y w granicach Unii Europejskiej zapłacimy zgodnie z cennikiem krajowym operatora. Z internetem sprawa jest bardziej skomplikowana, ale i tu są duże szanse na brak dodatkowej pozycji na pourlopowej fakturze.

Likwidacja opłat roamingowych oznacza, że będąc za granicą, za połączenia czy przesyłanie danych zapłacimy tyle samo, ile płacimy za te usługi, będąc w swoim kraju.

Od 15 czerwca maksymalna stawka hurtowa opłaty za rozmowę telefoniczną w roamingu spadnie z 0,05 euro za minutę do 0,032 euro. Stawki za SMS zostaną obniżone z 0,02 euro do 0,01 euro. Z kolei za 1 GB transferu danych zapłacimy 7,75 euro, nie jak dotychczas 50 euro.

Stawki hurtowe za przesyłanie danych mają się sukcesywnie obniżać i wynosić:

  • 7,7 euro za 1 GB transferu (od 15 czerwca 2017)
  • 6 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2018 roku)
  • 4,5 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2019 roku)
  • 3,5 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2020 roku)
  • 3 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2021 roku)
  • 2,5 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2022 roku)

Nowe zasady korzystania z roamingu na terenie Unii Europejskiej mają dotyczyć osób, które poza granicami swojego kraju spędzają mniej niż 4 miesiące w ciągu roku.

 Andrus Ansip, wiceprezydent do spraw jednolitego rynku cyfrowego, przyjął porozumienie z zadowoleniem: – To był ostatni element układanki. Począwszy od 15 czerwca, Europejczycy będą mogli podróżować po UE i dzwonić bez opłat roamingowych. Musimy być pewni, że operatorzy nadal będą w stanie między sobą konkurować, tak aby zapewnić najbardziej atrakcyjne oferty na rodzimych rynkach. Dzisiaj dotrzymujemy złożonej obietnicy.

To już ostatni krok na drodze do niskich cen, co nastąpi  15 czerwca 2017 roku. Podczas podróży po UE konsumenci będą mogli dzwonić, wysłać SMS-y lub surfować po internecie w tej samej cenie, jaką płacą w kraju ojczystym. Umowa zapewnia korzyści osobom prywatnym i firmom w sposób zrównoważony, zapewniając jednocześnie zwrot kosztów i utrzymanie konkurencji na krajowych rynkach.

Parlament Europejski i Rada muszą teraz formalnie zatwierdzić osiągnięte porozumienie. Nowe ceny roamingu zaczną obowiązywać od dnia 15 czerwca 2017 roku, co daje czas operatorom krajowym na podjęcie wszelkich niezbędnych czynności przygotowawczych do wprowadzenia nowych zasad.

best

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ