Sędziowie będą musieli w oświadczeniach majątkowych podawać dokładne i wszystkie źródła dochodu. Zapowiedział to minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na wspólnej konferencji z premier Beatą Szydło. Szefowa rządu rozmawiała ze Zbigniewem Ziobrą w ramach przeglądu ministerstw.
Oprócz rozszerzenia wprowadzonego już obowiązku składania przez sędziów oświadczeń majątkowych, resort sprawiedliwości chce też wprowadzić ograniczenia związane z podejmowaniem przez sędziów dodatkowych prac. „Jeżeli sędziowie zajmują się wieloma innymi zadaniami: szkoleniami, wykładami, udziałem w rozmaitych sympozjach, komisjach egzaminacyjnych, to kiedy oni mają czas na orzekanie?” – pytał minister Zbigniew Ziobro.
Po spotkaniu z premier szef resortu sprawiedliwości zapowiedział też nowelizację ustawy o KRS. Sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa ma wybierać parlament. „To nie może być tak, że wszystko kończy się i zaczyna na sędziach, w sytuacji kiedy nie pochodzą oni przecież z demokratycznego wyboru” – mówił Zbigniew Ziobro.
Obecnie w Krajowej Radzie Sądownictwa zasiada piętnastu sędziów wybieranych przez KRS spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych, okręgowych i wojskowych. Ponadto jest tam sześciu członków wybranych spośród parlamentarzystów, oraz delegaci Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, ministra sprawiedliwości oraz prezydenta.
Minister sprawiedliwości podczas konferencji wspomniał też o zamiarze wprowadzenia instytucji sędziego pokoju. Mieli by oni rozpatrywać najprostsze sprawy. Wymagałoby to jednak zmiany konstytucji. Zbigniew Ziobro wyraził nadzieję, że w tej sprawie można osiągnąć w parlamencie ponadpartyjne porozumienie.
IAR

Zobacz również: