Facebook wprowadził nowy moduł, jest to swego rodzaju skanowanie myśli użytkowników. Nowa technologia oparta jest na sztucznej inteligencji, a jej celem ma być wykrywanie negatywnych myśli użytkowników i niesienie im pomocy.

Chodzi o skanowanie postów użytkowników Facebooka i wykrywanie przekazów wskazujących na myśli samobójcze. Wówczas zostanie wysłane do użytkownika wsparcie psychiczne, a także powiadomienie o zagrożeniu do przyjaciół i rodziny, a w skrajnych przypadkach od policji i służb ratunkowych.

Techcrunch.com donosi, że używając sztucznej inteligencji moderator zamiast Facebooka może skrócić czas potrzebny na wysłanie pomocy.

Facebook wcześniej przetestował za pomocą sztucznej niepokojące wpisy samobójców w USA Teraz będzie przeszukiwał wszystkie rodzaje treści na całym świecie, z wyjątkiem Unii Europejskiej, gdzie przepisy o ochronie danych komplikują korzystanie z tej technologii.

Szef Facebooka, Mark Zuckerberg, pochwalił nowy produkt pisząc: „W przyszłości AI (sztuczna inteligencja) będzie w stanie zrozumieć więcej subtelnych niuansów języka i będzie w stanie identyfikować różne problemy poza samobójstwem, w tym szybkie wykrywanie wielu rodzajów nękania i nienawiści”.

Niestety użytkownicy FB nie mogą zrezygnować z tego typu monitoringu.  Facebook tłumaczy, że funkcja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników, a zasoby wsparcia oferowane przez Facebook można szybko usunąć, jeśli użytkownik nie chce ich widzieć.

W lutym Mark Zuckerberg, napisał: Zdarzały się straszliwe tragiczne wydarzenia – takie jak samobójstwa, niektóre z transmisjami na żywo – którym być może można było zapobiec, gdyby ktoś zdał sobie sprawę z tego, co się dzieje, i zgłosił je wcześniej. . . Sztuczna inteligencja może w tym pomóc”.