7 grudnia na Politechnice Gdańskiej będzie można posłuchać wykładu na temat architektonicznych walorów Muzeum II Wojny Światowej. Autorami projektu są Jacek Droszcz i Bazyli Domsta ze Studia Architektonicznego Kwadrat oraz Andrzej Kwieciński i Zbigniew Kowalewski z biura A-PLAN bis, którzy poprowadzą wykład. Impreza zaczyna się o godzinie 17:00 i towarzyszy zamknięciu wystawy najlepszych polskich obiektów architektury 2016 roku, odbywającej się na Wydziale Architektury PG.

W trakcie ponad godzinnej prezentacji architekci opowiedzą o szczegółach projektowania i realizacji obiektu, który stał się już nową ikoną Gdańska. Przedstawią nie tylko kulisy wyboru lokalizacji pod budynek, ale i założenia ideowe projektu oraz pełne napięcia i zwrotów akcji kulisy jego realizacji. Wykład i inne prezentacje towarzyszą wystawie Polska Architektura 2016, która jest prezentacją budynków nagrodzonych i zgłoszonych w plebiscycie  Polska Architektura XXL 2016.

Podczas wykładu architekci postarają się odpowiedzieć na pytania:

  • Zjeść ciastko i mieć  ciastko? – Co ma wspólnego z projektem Muzeum II Wojny Światowej ten klasyczny dylemat?
  • 100 mln zł za „piwnicę”, to dużo, czy mało?
  • Co było pierwsze : jajko, czy kura? I co w przypadku Muzeum II Wojny Światowej jest jajkiem, a co kurą?
  • Symbolika bryły MIIW – czy konfrontacja zamysłu autorów wytrzymuje konkurencję z interpretacjami odbiorców?

W ramach imprezy będzie można poznać także technologie wykorzystane do wzniesienia obiektu takie jak nowoczesne systemy hydroizolacji firmy SOPREMA Polska. Równocześnie zwiedzający zobaczą ponad 100 obiektów nominowanych i nagrodzonych w plebiscycie Polska Architektura XXL 2016.

Wystawa będzie prezentowana w dniach 30.11-07.12.2017 na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, Gmach Główny, holl na poziomie 300 (ul. Gabriela Narutowicza 11/12). Finisaż odbędzie się 7 grudnia o godz. 17:00, Gmach Główny, sala 300.

Wstęp wolny. Wymagana rejestracja

Link do formularza: TUTAJ