Podwyższenie wymaganego wkładu własnego w kredytach hipotecznych, ułatwienia w przenoszeniu rachunków i wprowadzenie podstawowego rachunku płatniczego – to tylko niektóre ze zmian, które w 2017 roku dotkną klientów banków. Redakcja Bankier.pl przygotowała zestawienie nowych regulacji, które wejdą w życie w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

W ostatnich dniach Prezydent podpisał ustawę nowelizującą ustawę o usługach płatniczych, co oznacza, że większość jej zapisów wejdzie w życie w lutym 2017 r. Jednym z najważniejszych elementów nowego prawa jest wprowadzenie podstawowego rachunku płatniczego – idei przewidzianej w unijnej dyrektywie PAD.

Jeśli nie posiadamy konta w żadnym z banków lub SKOK-ów, będziemy mieli prawo założenia uproszczonego i bezpłatnego rachunku. Taki produkt będą musiały zaoferować wszystkie podmioty świadczące usługę rachunku płatniczego. Podstawowe konto pozwoli na dokonywanie wpłat i wypłat, korzystanie z bankomatów, dokonywanie przelewów i ustanawianie polecenia zapłaty. Pięć pierwszych operacji w miesiącu ma być bezpłatnych.

– Podstawowe konto nie będzie miało wszystkich funkcji znanych posiadaczom rozbudowanych pakietów ROR. Zabraknie np. usług kredytowych. Dla osób, które zechcą bezgotówkowo zarządzać swoim budżetem i nie mają wygórowanych wymagań może to być jednak interesująca i opłacalna opcja – komentuje Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.

W przyszłym roku zmienią się także wymogi dotyczące wysokości wkładu własnego w kredycie hipotecznym, a w życie zapewne wejdzie dopracowywana właśnie ustawa poświęcona tego typu produktom. Nowe regulacje przewidują kilka rozwiązań, które poprawią sytuację kredytobiorców, m.in. ograniczenie okresu, w którym można pobierać opłatę za wcześniejszą spłatę (lub nadpłatę) kredytu i zobowiązanie banków do restrukturyzacji zadłużenia, gdy klient opóźnia się ze spłatą.

– Kredytobiorca będzie miał 6 miesięcy na sprzedaż nieruchomości, a jeśli kwota uzyskana ze sprzedaży nie pozwoli na pokrycie zadłużenia, pozostałą część rozłoży się na raty. Ustawa dotknie także pośredników. Ich klienci będą mieli prawo wiedzieć, prowizji jak wysoką prowizję otrzymuje doradca polecający kredyty  – wskazuje Michał Kisiel.

W 2017 roku światło dzienne mogą ujrzeć także ustawy, które nadal nie zyskały ostatecznego kształtu. Wśród „znaków zapytania” wymienić można prawo regulujące zwrot spreadów od kredytów frankowych czy proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości przepisy ograniczające dopuszczalną wysokość kosztów kredytów i pożyczek.

źródło: bankier.pl

Zobacz również: