Coraz więcej osób skarży się na zmęczenie wzroku, pieczenie, łzawienie i ból oczu. Często dolegliwości te nie są związane z konkretną chorobą tylko długotrwałym przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach lub pracą przed monitorem komputera. W niektórych przypadkach już po kilku godzinach objawy te mogą być na tyle uciążliwe, że trudno się skupić na wykonywanej czynności. Wszystko to spowodowane jest nadmiernym obciążaniem wzroku w niekomfortowych dla oczu warunkach.

Niekomfortowe dla oczu, czyli jakie?

Praca w pomieszczeniach i przy komputerze to prawdziwe wyzwanie dla wzroku – oczy męczą się od nieustannego wpatrywania się w ekran monitora i konieczności ciągłego przenoszenia wzroku z ekranu lub innych przedmiotów znajdujących się blisko na przedmioty znajdujące się w dalszej odległości. Męczące objawy podrażnienia oczu mogą być też efektem przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach z suchym i ciepłym powietrzem. Zaczerwienienie, podrażnienie i pieczenie oczu może być również spowodowane sztucznym światłem, zwłaszcza jarzeniowym.  Do niekomfortowych dla wzroku warunków pracy zaliczamy zatem: światło emitowane przez monitory komputerowe, telewizory oraz inne urządzenia elektroniczne, niewłaściwe oświetlenie, a także klimatyzację i suche powietrze w pomieszczeniu.

Przebywanie w suchych klimatyzowanych pomieszczeniach oraz praca przy komputerze, oprócz bólu oczu może powodować również bóle głowy i w wielu przypadkach być przyczyną zaburzeń koncentracji. Długotrwała praca wzrokowa powoduje rzadsze mruganie i może  doprowadzić do rozwinięcia zespołu suchego oka, czyli schorzenia polegającego na niedostatecznym wydzielaniu łez lub zaburzeniach w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego.

 Okulary do pracy biurowej – zbytek, czy konieczność?

 Współczesna praca biurowa, niezależnie od branży, wymaga szybkiego działania, podzielności uwagi i maksymalnej koncentracji. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak tytaniczną pracę wykonują w każdej minucie nasze oczy. Osoby, które mają wadę wzroku – nadwzroczność lub krótkowzroczność, mogą odczuwać większy dyskomfort związany z niemożnością perfekcyjnego widzenia na różne odległości bez ciągłej zmiany okularów. Z wiekiem pogarsza się też widzenie obszaru bliży, co bardzo utrudnia funkcjonowanie w pracy. Podczas wykonywania swoich obowiązków przenosimy wzrok z obiektów znajdujących się blisko (dokumenty, notatki, terminarz) na obiekty znajdujące się nieco dalej (monitor, współpracownik stojący za biurkiem, tablica informacyjna, zegar, drzwi itp.)

– Tradycyjne, jednoogniskowe soczewki do bliży zazwyczaj się nie sprawdzają, ponieważ patrząc z odległości większej niż 40 cm ich użytkownik nie jest w stanie osiągnąć pożądanej ostrości i głębi widzenia. Do pracy biurowej polecane są tzw. soczewki do bliży i odległości pośrednich nazywane często biurowymi, a precyzyjniej do pomieszczeń.  Pozwalają one na swobodne przenoszenie wzroku np. z kartki papieru na  monitor komputera, czy ekran z prezentacją – mówi Szymon Grygierczyk, ekspert firmy Hoya Lens Poland – Okulary do pomieszczeń to okulary z zaawansowanymi technologicznie soczewkami wieloogniskowymi o wyjątkowej, specjalnej konstrukcji, których celem jest zapewnienie komfortu i szerokiego pola widzenia na każdą odległość, nawet do 4 metrów. Są doskonałym uzupełnieniem okularów progresywnych i jednoogniskowych, polecanym wszystkim osobom wymagającym korekcji wzroku od bliży do odległości pośrednich obejmujących od 0,5 do 1,5 metra. – dodaje Szymon Grygierczyk.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek, dostosowanych do charakteru pracy i profilu obowiązków pracowników z różnych branż. Inne potrzeby  mają bowiem managerowie lub przedstawiciele handlowi, a inne – przedstawiciele specjalistycznych zawodów np. jubilerzy, inżynierowie czy laboranci, których praca wymaga wysokiego poziomu koncentracji. Wybór takich soczewek, ich rodzaj i charakter należy skonsultować z wykwalifikowanym optykiem, który najpierw określi potrzeby użytkownika, a następnie indywidualnie  dobierze odpowiedni produkt gwarantujący maksymalny komfort widzenia w pracy. Właściwie dobrane soczewki okularowe, wyposażone w dodatkowe powłoki  np. antyrefleksyjną, lub specjalną powłokę do pracy przy komputerze, która blokuje niebieskie światło emitowane przez ekrany i sztuczne oświetlenie, są bardzo dobrym rozwiązaniem dla zmęczonych oczu.

Dbaj o wzrok w domu

 Okulary do pracy biurowej mogą być również stosowane w domu na co dzień, zamiast standardowych okularów do czytania. Tradycyjne okulary do czytania zapewniają dobre widzenie w pewnym zakresie odległości – w przypadku użytkowników okularów w wieku ok. 50 lat, zazwyczaj jest to od 33 centymetrów do pół metra. Okulary do pomieszczeń polecane się wszystkim osobom, niezależnie od wieku, które chciałyby komfortowo widzieć, nie tylko podczas czytania, ale również w przypadku przenoszenia wzroku na nieco dalsze odległości. Specjalna  konstrukcja soczewek do pomieszczeń, zapewnia duży zasięg i wyjątkowo szerokie strefy widzenia w bliży, dzięki czemu eliminuje konieczność częstej zmiany pozycji głowy i chroni oczy przed zmęczeniem. Soczewki do pomieszczeń polecane są do wszelkich zajęć wymagających większego zakresu widzenia niż w tradycyjnych soczewkach do bliży.

Widoczne korzyści

 Prawidłowo dobrane soczewki gwarantują perfekcyjne obuoczne widzenie na różne odległości, naturalne odwzorowanie obrazu oraz komfort pracy. To także szereg dodatkowych korzyści, takich jak brak konieczności zmiany pozycji głowy za każdym razem, gdy zaistnieje potrzeba przeniesienia wzroku na inny obiekt.

Odpowiednio dobrane soczewki są równie istotnym narzędziem pracy jak choćby komputer, czy notatnik. Ułatwiają wykonywanie obowiązków i sprawiają, że zadania mogą być realizowane profesjonalnie i na czas. Co więcej, utrzymują nasze oczy w odpowiedniej kondycji sprawiając, że samorealizacja zawodowa jest o wiele przyjemniejsza, a także efektywniejsza – dodaje Agnieszka Szopa, Senior Product Manager z firmy Hoya Lens Poland.

Współcześni użytkownicy okularów, pracujący w pomieszczeniach, mogą oczekiwać od soczewek już nie tylko indywidualnej korekcji wzroku, ale także perfekcyjnej wyrazistości najdrobniejszych szczegółów, znajdujących się zarówno blisko, jak i daleko.

www.hoya.pl

Zobacz również: