Jeśli chcesz powspominać stare maszyny w gronie podobnie zakręconych ludzi, pochwalić się własnymi eksponatami, zasięgnąć porady zaawansowanych użytkowników, zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami demosceny, przyjdź na RetroKomp! Miłośnicy retrokomputerów spotkają się 24 i 25 września 2016 r. w Gdańsku. Będą wykłady, konkursy i muzealne zbiory retroelektroniki.
RetroKomp to seminaria tematyczne, takie jak prezentacje najnowszych wydań managerów plikowych dla Amigi, porównanie narzędzi do składu tekstu na retroplatformy czy warsztaty z muzyką wielokanałową. Wykładowcami będą znani autorzy prowadzący sieciowe podcasty, redaktorzy magazynów oraz ich zaproszeni goście.

Dzieci i dorośli przy retrokomputerach. Fot. Artur MakowskiW tym roku będą pominięte demoscenowe party Load Error (i jego typowo scenowe konkursy), kontynuowane zaś bardzo popularne zmagania twórców gier na retroplatformy w „RetroKomp GameDev Compo” (na zasadach z poprzednich edycji). Brak LE nie oznacza, że akcentów scenowych zabraknie zupełnie. Wręcz przeciwnie – będą spotkania z aktywnie działającymi scenowcami, twórcami gier i modyfikacji sprzętowych, wykłady techniczne oraz tradycyjna Noc z demosceną, z klasycznymi i najnowszymi produkcjami z wielu platform 8/16/32 bit.

RetroKomp uświetnią koncert i spotkanie ze Sławomirem Łosowskim – założycielem, głównym kompozytorem i liderem legendarnej grupy Kombi (która w tym roku obchodziła swoje 40-lecie). Będzie można nie tylko posłuchać muzyki, ale również porozmawiać z artystą na każdy temat i dowiedzieć się, do czego wykorzystywał Commodore  64 (znane z teledysków zespołu) czy Atari ST.

Sławomir Łosowski to muzyk, rysownik i elektronik. Swego czasu przerobił sowieckie organy elektronowe Junost (modyfikując i dodając do nich kilka własnych układów elektronicznych), dzięki czemu uzyskał możliwość kreowania zupełnie nowych, zaskakujących brzmień (do dzisiaj modyfikuje fabryczne syntezatory w poszukiwaniu własnych barw dźwięku, a jego instrumentarium wciąż fascynuje pasjonatów muzyki elektronicznej). W 1969 r. założył autorski zespół Akcenty, który odnosił sukcesy na ogólnopolskich festiwalach muzyki jazzowej i awangardowej, a w 1976 r. przeobraził się w jeden ze sztandarowych zespołów Muzyki Młodej Generacji – Kombi. Stworzył rozpoznawalny styl i brzmienie tej grupy (z wiodącą rolą instrumentów klawiszowych), jest twórcą takich hitów jak: „Słodkiego miłego życia”, „Kochać cię za późno”, „Za ciosem cios”, „Nietykalni”, „Przytul mnie”, „Taniec w słońcu” czy „Wspomnienia z pleneru”. Jego kompozycja instrumentalna „Bez ograniczeń energii” była jedną z kultowych muzycznych czołówek TVP, która w latach 1982-2007 otwierała bardzo popularny program „5-10-15″. Nagradzany na festiwalach Jazz nad Odrą (1974) czy Opole (1984), laureat Nagrody Prezydenta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2014).

V RetroKomp

  • 24-25 września 2016 r., sobota-niedziela
  • Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury
  • ul. Powstańców Warszawskich 25 w Gdańsku
  • bilety – do nabycia w kasie Sceny Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury od godz. 9.00 w sobotę do godziny 15.00 w niedzielę) – 40, 20 i 5 zł

Więcej:

Program       24 września 2016 r., sobota
godz. 9.00 – Otwarcie imprezy
godz. 9.30 – Podcasty w świecie „Retro”
godz. 11.00 – Desktop Publishing. Atari kontra Amiga, start konkursów „Łamaczy joysticków”
godz. 13.00 – Wspomaganie nauczania fizyki za pomocą Commodore C64 (historia z życia wzięta)
godz. 14.30 – Spotkanie z autorami gry „Tanks Furry”, czyli Juenem i Koyotem z Project R3D
godz. 16.30 – „RetroKomp GameDev Compo” – finał konkursu na nową grę na retroplatformy, ogłoszenie wyników „Łamaczy joysticków”
godz. 18.00 – Od Amigi, „KEBABa” i PSEmu do poważnego biznesu w Chinach – jak to się robi – opowie Duddie/Quartet
godz. 20.00 – Premiera gry „Solid Gold” w kolekcjonerskim wydaniu pudełkowym i nowości wydawnicze „A2″
godz. 20.55 – Wręczenie „RetroKomp Star Award 2016″ i ogłoszenie wyników „RK GameDev Compo”
godz. 21.00 – Sławomir Łosowski (Kombi) – koncert i spotkanie z artystą
godz. 23.00 – „Noc z demosceną 8/16/32 bit”

25 września 2016 r., niedziela
godz. 10.00 – Managery plików – ewolucja od 8 bit do współczesności
godz. 11.30 – Nie tylko Protracker – muzyka wielokanałowa na Amidze
godz. 13.00 – „Udawanie retro” – emulatory

Zobacz również: