Dom Optymalny powstaje pod Pszczyną

0
Architekt Robert Konieczny (KWK Promes) stworzył projekt typowy domu jednorodzinnego, bazujący na zasadach architektury zrównoważonej i założeniach domu aktywnego – dla każdego inwestora z przeciętnym budżetem. Pierwszy dom wzorcowy według koncepcji Dom Optymalny powstanie w Radostowicach pod Pszczyną.
Idea
Architekt Robert Konieczny, zdobywca wielu prestiżowych polskich i międzynarodowych nagród, zaprojektował dom jednorodzinny, w którym zrównoważono wszystkie niezbędne parametry i rozwiązania: koszt budowy, koszt użytkowania oraz 5 zadań budynku, warunkujących komfortowe i zdrowe użytkowanie (zapewnienie ciepła, zapewnienie chłodu, dostęp do świeżego powietrza, dostęp do światła dziennego i produkcja prądu na potrzeby własne).
Bryła budynku i jego wnętrza mogą być indywidualnie modyfikowane dla konkretnego inwestora i lokalizacji, co powoduje, że Dom Optymalny nadaje się na różne działki i dla różnych użytkowników.
„Pracę nad projektem Domu Optymalnego poprzedziliśmy wieloma rozmowami z inwestorami, którzy budują lub planują budowę domu jednorodzinnego. Chcieliśmy poznać ich potrzeby i oczekiwania. Okazały się one różnorodne, często wybujałe w formie, ale kilka życzeń powtarzało się nieustannie. Zadanie nasze polegało więc na uwzględnieniu tych życzeń, a jednocześnie stworzeniu domu oszczędnego w formie, spokojnego, ponadczasowego, który będzie wzbogacał pejzaż, a nie niszczył go, jak to się teraz często dzieje – mówi arch. Robert Konieczny.
Dzięki projektowi Dom Optymalny, inwestorzy nie będą musieli rezygnować z tego, co tak lubią, np. balkonów czy garaży, a pomimo tego otrzymają elegancki dom, którego forma – parterowe pudełko przykryte dwuspadowym dachem – nie zestarzeje się. Zaprojektowaliśmy więc dwie, w pewnym sensie odrębne, bryły, które   zawierają wszystko, co trzeba.
salon_wp
Możliwe są oczywiście modyfikacje projektu (rozkładu i powierzchni wnętrz, usytuowania na działce), ale główna idea jest niezmienna – plan oparty na prostokącie z jednym trzonem technicznym wewnątrz umożliwia
“uwolnienie” przestrzeni i daje wiele możliwości aranżacyjnych. Zewnętrze,
spokojne i eleganckie w formie, służy dodatkowo pozyskiwaniu i zatrzymywaniu
energii z otoczenia (otwarcie na słońce i jednocześnie zacienienie, dostęp do
światła dziennego itd.)” – dodaje Robert Konieczny.
Dom Optymalny – dom aktywny spełniający 5 zadań energetycznych
Na komfortowe i zdrowe użytkowanie budynków, z poszanowaniem budżetu inwestora i środowiska naturalnego, wpływają następujące optymalnie rozwiązane zadania:
– zapewnienie ciepła zimą
– zapewnienie chłodu latem
– prawidłowa wentylacja
– wystarczająca ilość światła dziennego i dobre światło sztuczne
– wykorzystanie lokalnie wytwarzanego prądu na potrzeby budynku.
W projekcie Domu Optymalnego każde z tych zadań energetycznych zaplanowano na dwóch kolejno następujących po sobie etapach: rozwiązań budowlanych (tzw. low-tech) oraz rozwiązań zaawansowanych technologicznie (high-tech), wspomagających rozwiązania budowlane.
W Domu Optymalnym w zakresie low-tech skupiono się na:
 • optymalizacji powierzchni i kształtu bryły domu (zwarty prostopadłościan, prosty dach jako przekrycie budynku i zadaszenie werand, wejść, balkonów);
 • optymalnym posadowieniu domu na działce – zgodnie ze stronami świata oraz tzw. „wędrówką słońca”;
 • optymalnym rozmieszczeniu funkcji wewnętrznych – pomieszczenia techniczne od północy, kuchnia, jadalnia, pokój dzienny kolejno od wschodu, południa i zachodu, zgodnie z porami dnia, wyjść do pracy i powrotów do domu;
 • optymalnym doborze i rozmieszczeniu okien – każde pomieszczenie doświetlone co najmniej z 2 stron, wielkość okien dostosowana na potrzeby pasywnego pozyskiwania ciepła z możliwością zacienienia latem (okap dachowy dla okien balkonowych i na parterze);
 • optymalnie dobrana technologia budowy i materiały budowlane – ściany zewn. z ceramiki 25 cm, ocieplenie ścian i dachu z mineralnej wełny skalnej, okna trójszybowe, niskoenergetyczne z okiennicami dopasowanymi charakterem do wykończenia budynku, okna dachowe niskoenergetyczne z markizami, dachówka, dach przystosowany do zamontowania panel PV lub solarnych;
 • umożliwieniu korzystania z wentylacji naturalnej przez okna (zaplanowana w okresach wiosna-jesień);
 • umożliwienie kontaktu z naturą (wyjścia do ogrodu z różnych części domu, dostęp do balkonu z każdego pokoju na piętrze).
W zakresie high-tech skupiono się na:
 • optymalnym doborze efektywnego źródła ciepła i sposobu ogrzewania;
 • zapewnieniu efektywnej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w okresie jesienno – zimowym;
 • umożliwieniu korzystania z wentylacji naturalnej przez okna nawet pod nieobecność mieszkańców – okna zaopatrzone w okucia z elektrycznymi napędami, połączonymi w system przewietrzania domu przez okna fasadowe i dachowe w określonych cyklach;
 • umożliwieniu korzystania z energii słonecznej – możliwość montażu paneli PV lub solarnych i włączenie ich do lokalnej sieci elektrycznej lub produkcji ciepłej wody użytkowej.
Dom Optymalny – projekt powtarzalny o cechach projektu indywidualnego
Dom Optymalny jako projekt typowy, odpowiadający na potrzeby różnych inwestorów oraz uwarunkowania lokalne, zaplanowany został w sposób elastyczny w następującym zakresie:
 • okiennice_otwartebryła budynku – możliwość skracania albo wydłużania;
 • swoboda podziału przestrzeni wewnętrznej na pomieszczenia w zależności od preferencji mieszkańców i położenia domu na działce;
 • pozyskiwanie energii cieplnej, światła i widoku przez okna i transparentne drzwi;
 • zoptymalizowanie dostępu promieni słonecznych do wnętrza budynku zimą poprzez okap dachu i okiennice;
 • wykończenie budynku – kilka wariantów elewacji i dachu odpowiednich do warunków lokalnych i preferencji estetycznych użytkownika.
Podstawowe parametry wzorcowego Domu Optymalnego:
-powierzchnia użytkowa: 140 m2 plus 18 m2 powierzchni garażu w bryle budynku
-liczba kondygnacji: parter + użytkowe poddasze
-pierwotne zapotrzebowanie na energię cieplną: trzy wersje – poniżej 70, poniżej 55 i poniżej 40 kWh/m2/rok

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ