•  Marlena Ratajska – studentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej to jedna z sześciu finalistów ogólnoświatowego konkursu na projekt jachtu – Show Boats Design Awards w kategorii Young Designer of the Year 2016 (Młody Projektant Roku).

  Marlena Ratajska mieszka obecnie w Szwajcarii i pracuje w jednym z tamtejszych biur architektonicznych. Zaliczyła już wszystkie semestry – pozostała jej tylko obrona pracy magisterskiej. W przeszłości przez pewien czas wykonywała prace inwentaryzacyjne na jachcie, miała więc możliwość poznać jego konstrukcję. Tak wpadła na pomysł swojej pracy magisterskiej, realizowanej pod opieką prof. dr hab. inż. arch. Antoniego Taraszkiewicza, Dziekana Wydziału Architektury. Ta z kolei stała się dla niej inspiracją do wzięcia udziału w tym prestiżowym konkursie.

  Zadaniem osób, które przystąpiły do rywalizacji, było stworzenie pomysłu zagospodarowania kadłuba 45-metrowego jachtu motorowego. Należało zaprojektować jego nadbudowę tak, by spełniała określone oczekiwania przyszłej właścicielki jachtu – włoskiej projektantki mody. Założeniem było także, że ma to być łódź luksusowa, z udogodnieniami dającymi możliwość rozrywki i wypoczynku dla projektantki oraz jej gości.

  – Do konkursu zgłosiłam się dość spontanicznie, praktycznie w ostatniej chwili. Nie mogłam więc poświęcić pracy nad tym projektem tyle czasu ile bym chciała – wyznaje Marlena Ratajska. – Tworzyłam go w wolnych chwilach – po pracy oraz w weekend. Przez to pewnie nie udało mi się pokazać wszystkich moich możliwości.

  Wbrew skromnej opinii naszej studentki, stworzony przez nią projekt spełnił wymagania jury, zarówno jeśli chodzi o koncepcję, jak i wystrój wnętrza jachtu. Górny pokład łodzi to przestrzeń przeznaczona dla właścicielki, gdzie został umiejscowiony jej apartament oraz mostek kapitański z odrębnym pionem komunikacyjnym. Niżej, na rufie pokładu głównego, znajduje się zadaszona przestrzeń jadalniana z grillem teppanyaki, dwa pomieszczenia spa, salon wypoczynkowy oraz salon piękności. W przedniej części autorka projektu zlokalizowała otwartą przestrzeń jadalniano-wypoczynkowo-kinową, a także zagnieżdżone w dziobie jaccuzi. Dolny pokład dzieli się na trzy części. Przestrzeń dla gości z dwiema sypialniami, siłownią i sauną oraz pomieszczenia dla załogi mieszczą się w części środkowej. Na rufie znajduje się natomiast strefa sportów wodnych i przestrzeń w stylu klubu plażowego z barem i basenem.

  Główną nagrodę otrzymał za swój projekt student amerykańskiego Art Center College of Design – Baoqi Xiao. Jednak znalezienie się w szóstce najlepszych młodych projektantów jachtów na świecie to ogromny sukces Marleny Ratajskiej. W nagrodę weźmie udział w sponsorowanych przez organizatora konkursu wycieczkach do dwóch stoczni – w Holandii i w Niemczech.

  ***

  Organizator konkursu, stowarzyszenie Boat International Media, to wydawca publikacji oraz organizator cyklicznych wydarzeń poświęconych tematyce jachtowej. Co roku, w lutym, ogłasza finalistów organizowanych przez siebie konkursów. Są to: najbardziej prestiżowy konkurs w świecie superjachtów – World Superyacht Award oraz konkurs dla młodych projektantów jachtów – Young Designer of the Year Award. Tegoroczna gala odbyła się 23 lutego. Szczegóły można znaleźć na stronie www.boatinternational.com.

Zobacz również: