wojna na Ukrainie

W ostatnich dniach nad całą Polskę nadciągnęła wreszcie prawdziwa zima. Cieszą się najmłodsi, a starsi nieco mniej, bo stoki narciarskie poza kilkoma wyjątkami są zamknięte. Niemniej jednak intensywne opady śniegu podobają się większości, bo w końcu o takiej zimie uczyliśmy się w szkole, czy taką pamiętamy z dawnych lat. Zimowa aura, śnieg oraz niskie temperatury mogą powodować jednak groźne zjawiska meteorologiczne. Informuje o nich i ostrzega IMGW. 

IMGW wydało ostrzeżenie, lepiej go nie ignoruj

O najnowszym ostrzeżeniu meteorologicznym możemy przeczytać na portalu Wirtualna Polska, który postanowił przeanalizować alert Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

„W Polsce w ciągu najbliższej doby możemy spodziewać się intensywnych opadów śniegu. Wydane w czwartek przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy zachodnich powiatów województwa dolnośląskiego. Według prognoz pokrywa śnieżna może wzrosnąć w nich nawet o 30 cm” – czytamy.

Co ważne, ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczy nie tylko województwa dolnośląskiego. Na baczności muszą mieć się także mieszkańcy Podlasia. Tam z kolei, IMGW spodziewa się silnych mrozów. Temperatura może spaść nawet 16 stopni poniżej zera, ale to wciąż nie wszystko.

Na zachodzie kraju IMGW przewiduje oblodzenia. W alercie czytamy w tym przypadku o województwie zachodniopomorskim, wielkopolskim i lubuskim. „Na ich terenie wystąpią marznące opady deszczu ze śniegiem, które mogą tworzyć oblodzenia na ulicach i chodnikach” – przekazuje Wirtualna Polska, powołując się na alert IMGW. Warto więc uważać na drogach, zachować szczególną ostrożność i unikać niepotrzebnych wyjazdów. Zwłaszcza w godzinach wieczornych, nocnych czy porannych. Śpieszmy się powoli.

ZOBACZ KONIECZNIE: Niewyobrażalna tragedia. Trzynastolatkę zamordował… jej kolega. Powód zaskakuje

Nienajlepsze informacje IMGW przekazało także odnośnie nadchodzącego weekendu. W niektórych regionach Polski szykują się drastyczne ochłodzenia. „W sobotę i niedzielę temperatura powietrza w Polsce może spać nawet poniżej -20 stopni Celsjusza. Lokalnie w rejonie Karpat temperatura może wynieść nawet mniej niż -30 stopni Celsjusza” – pisze WP.

CZYTAJ TAKŻE: Obostrzenia aż do Świąt Wielkanocnych!? Najgorszy możliwy scenariusz

źródło: Wirtualna Polska, IMGW

Zobacz również: