Źródło: PAP / Radek Pietruszka

To może być najbardziej zaskakujący ruch w szeregach Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński coraz częściej wspomina o politycznej emeryturze. W jednym z ostatnich wywiadów prasowych podał nawet konkretną datę, kiedy planuje dać sobie spokój z polityką. Ruszyła więc giełda nazwisk, kto może go zastąpić u prezesury największej partii na polskiej scenie politycznej. Jedno z nazwisk jest dość zaskakujące, ale słychać, że osoba ta wyrasta do miana faworyta.

Kto będzie nowym liderem Prawa i Sprawiedliwości?

Wygląda na to, że małymi krokami zbliża się schyłek władzy Jarosława Kaczyńskiego. I wcale nie chodzi tutaj o sejmową większość. Ta, póki co, jak pokazuje sytuacja w parlamencie oraz w sondażach wyborczych, nie jest zagrożona. Chodzi o to, że sam Jarosław Kaczyński chce powiedzieć stop polityce. Wiemy, kiedy to nastąp. Kto zastąpi, wydawałoby się, osobę nie do zastąpienia, jaką w szeregach Prawa i Sprawiedliwości jest właśnie Kaczyński?

Giełda nazwisk ruszyła wraz z wywiadem, którego Jarosław Kaczyński udzielił przed Świętami Bożego Narodzenia. Prezes Prawa i Sprawiedliwości skończy w tym roku 72 lata. „Warto wierzyć starym, wielkim instytucjom. Wiek kanoniczny w Kościele to 75 lat. To wystarczy. Ale to nie oznacza, że będę w polityce do tego wieku. Może odejdę wcześniej” – mówił w grudniu na łamach „Rzeczpospolitej”.

Od razu po tej publikacji na tapecie pojawiły się takie nazwiska, jak Beata Szydło, Mariusz Błaszczak czy Mateusz Morawiecki, jako faworyci, do zastąpienia Kaczyńskiego. Tymczasem okazuje się, że mocno w szeregach Prawa i Sprawiedliwości rosną akcje innego polityka. Wybór ten do tej pory wydawał się mniej oczywisty.

Michał Dworczyk zastąpi Jarosława Kaczyńskiego?

Chodzi o Michała Dworczyka. Jak wyjawił na łamach „Newsroomu” Wirtualnej Polski Prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Dworczyk jest w tej chwili jedną z najbardziej rozpoznawalnych opinii publicznej twarzy PiS-u. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jest kojarzony głównie ze szczepieniami. Jeżeli rządowi uda się zaszczepić większość Polaków, a do końca roku wyeliminować wirusa, to zaufanie społeczne do Dworczyka gwałtownie wzrośnie. W końcu to on jest twarzą szczepień.

„Jeśli Dworczyk osiągnie pewien próg popularności, to ciężko będzie już go wyeliminować. Dworczyk nie będzie rywalizował z prezesem Kaczyńskim, ale może dołączyć w jakiejś perspektywie do grona kandydatów na jego następcę, których tam jest sporo” – przyznał Antoni Dudek na łamach „WP”.

Dudek zaznacza jednak, że choć giełda nazwisk ruszyła, to on powstrzymałby się już z typowaniem następcy Jarosława Kaczyńskiego. „Dopóki jednak prezes Kaczyński jest w stanie fizycznie funkcjonować jako lider partii, mówienie o jego następcy jest przedwczesne” – twierdzi.

źródło: Wirtualna Polska, Rzeczpospolita, mat. prasowe, inf. własna

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Katastrofa samolotu z piłkarzami na pokładzie. Nikt nie przeżył (NAGRANIE Z MIEJSCA KATASTROFY)
  2. Znany ksiądz wyrzucił to z siebie. „Nie wspieram WOŚP. Nie można jedną ręką pomagać, a drugą…”
  3. Polityk PO zaszczepiona poza kolejnością. Powiedzenie „równi i równiejsi” wciąż aktualne

 

Zobacz również: