bank pieniądze
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

W obecnych czasach niemal każdy z nas korzysta z bankomatów. Wokół nich rozpętało się jednak wiele dyskusji. Czy wypłacanie pieniędzy jest bezpieczne? Naukowcy postanowili przyjrzeć się tej sprawie bliżej i co tu dużo ukrywać – wyniki badania są mocno zaskakujące. Zobacz szczegóły.

Czy wypłata pieniędzy z bankomatu jest bezpieczna?

Na temat bankomatów w ostatnim czasie urodziło się sporo teorii – spiskowych lub mniej szokujących, aczkolwiek temat był i wciąż jest na tyle gorący, że postanowili przyjrzeć się temu naukowcy. Wystarczyło kilkanaście dni i opublikowali wyniki swoich badań. Te zaskoczą niejedną osobę.

Wyniki badania ukazały się w piśmie Environmental Science&Technology Letters. Naukowcy przyjrzeli się ryzyku związanym z korzystaniem z bankomatów w czasach pandemii koronawirusa. Konkretnie chodzi o obecność patogenu na klawiaturach bankomatów.

„Okazało się, że istnieje bardzo małe ryzyko zarażenia się patogenem w tych miejscach.” – czytamy w portalu abcZdrowie, który przeanalizował raport naukowców ze szwajcarskiego Eawag. „Pobrano próbki niemal z 350 różnych powierzchni. (…) Co ciekawe, wyniki analiz pokazały, że RNA wirusa znaleziono tylko na 8 proc. wszystkich przebadanych powierzchni. W związku z tym oszacowano, że ryzyko zakażenia koronawirusem w tych miejscach było mniejsze niż 5 na 10 tysięcy. Nie wyklucza to jednak systematycznego sprawdzania obecności wirusa na tego typu powierzchniach.” – czytamy w dalszej części publikacji.

Oprócz klawiatur bankomatów, w badaniu uwzględniono także klamki, uchwyty do koszy na śmieci czy włączniki znajdujące się przy przejściach dla pieszych. Jak widać, wbrew krążącym teoriom na ten temat, ryzyko zakażenia się koronawirusem przez kontakt z tymi powierzchniami jest znikome.

źródło: abcZdrowie, Environmental Science & Technology Letters

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybuch gazu w polskim mieście. Ewakuowano blisko pół tysiąca osób
  2. To koniec! Czołowy polityk wyrzucony z rządu. „Możemy przegrać najbliższe wybory”
  3. Obrzydliwe zachowanie księdza wikarego względem małych chłopców. Czy spotka go zasłużona kara?

Zobacz również: