Ukraina

Już wcześniej pojawiały się informacje o tym, że Rosjanie wycofują swoje wojska z Syrii, żeby przerzucić je na Ukrainę. Teraz najnowsze doniesienia mówią o tym, że Rosjanie szykują kolejną ofensywę – kto wie czy nie ze wsparciem właśnie tych wojsk. Celem jest całkowita okupacja obwodu donieckiego i ługańskiego. W mediach piszą o planie Rosjan, który chcą wcielić w życie w ciągu najbliższych kilkunastu, być może kilkudziesięciu godzin.

Rosyjskie wojska szykują się do zajęcia kluczowego terenu

Od kilkudziesięciu godzin nasiliła się rosyjska ofensywa w obwodach donieckim i ługańskim, która ma doprowadzić do całkowitej okupacji tych terytorium, a w międzyczasie przygotować także grunty pod atak na rzekę Doniec. To właśnie od powodzenia tej akcji może zależeć najbliższa przyszłość obwodu donieckiego i ługańskiego. Jest to jeden z najbardziej kluczowych punktów na mapie w walce o Donbas.

Przypomnijmy, że jeżeli Rosjanie wcielą w życie plan ofensywy na rzekę Doniec, to będzie to już drugie w ostatnim czasie podejście. Za pierwszym razem rosyjskie wojska poniosły ogromne straty, próbując budować przeprawę pontonową. Mówiło się o kilkudziesięciu zniszczonych jednostkach ciężkiego sprzętu oraz nawet tysiącu poległych żołnierzach.

To dlatego teraz, z doniesień medialnych wynika, że Rosjanie znacząco wzmocnili swoje siły w tym rejonie. Ich oddziały mają liczyć nawet kilkukrotnie więcej żołnierzy, niż po stronie ukraińskiej. Ukraina jest jednak wzmocniona zachodnim sprzętem i wysokim morale swojej armii. Dlatego też losy rzeki Doniec nie są przesądzone.

Rosjanie już mieli skoncentrować swoje siły w pobliżu rzeki Doniec oraz atakować wszystkie kluczowe pobliskie wioski. To oznacza, że ostateczne w ich odczuciu uderzenie może nastąpić w ciągu kilkunastu do kilkudziesięciu najbliższych godzin.

Ukraińcy donoszą z kolei, że tylko w ciągu minionej doby odparto 11 rosyjskich ataków na kierunku donieckim i ługańskim. Rosjanie mieli znów ponieść dotkliwe straty, a wśród nich stracić mieli 8 czołgów, kilkanaście transporterów opancerzonych oraz kilka systemów artyleryjskich.

Zobacz również: