Władimir Putin Rosja
Wikimedia

Wydaje się, że doniesienia mediów ucieszą rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Okazuje się bowiem, że pomimo unijnych sankcji, część krajów będzie mogła otwierać konta rublowe i kupować gaz z Rosji. 

Komisja Europejska podała „celowo niejednoznaczne” wytyczne

Informacje jednej z najpopularniejszych agencji porażają. „Niemcy i Włochy w rozmowach z Unią Europejską miały ustalić, że będą otwierać konta rublowe, aby nadal kupować rosyjski gaz bez naruszania sankcji wobec Moskwy” – donieśli dziennikarze.

Przypomnijmy, iż Polska, Bułgaria i Finlandia nie zareagowały na żądania Putina, aby płatności za gaz były dokonywane przez konta rublowe w Gazprombanku. Z tego powodu, Rosja wstrzymała dostawy surowca do tych państw. Jednak kraje takie jak Niemcy czy Włochy reprezentują zupełnie inną postawę. „Inne państwa członkowskie niechętnie jednak skłaniają się do działań, które mogą skutkować utratą dostaw rosyjskiego gazu, istotnego do ogrzewania domów i zasilania fabryk” – zaznaczyli przedstawiciele mediów.

Żądania Rosji, by zagraniczni nabywcy płacili za gaz w rublach, wywołały spore kontrowersje wewnątrz Unii Europejskiej. Wydaje się, iż z tego powodu, Komisja Europejska stworzyła bardzo niejednoznaczne wytyczne. Tym samym unijni decydenci umożliwili krajom otwieranie kont rublowych i dalsze kupowanie rosyjskiego gazu.

„Można odnieść wrażenie, że jak zwykle pozostawiono otwartą furtkę do prowadzenia biznesu” – nie krył jeden z brukselskich dyplomatów. Jednocześnie polityk podkreślił, że otwarcie przez część krajów kont w rublach, podważyłoby jedność Unii Europejskiej wobec Rosji. „Stworzono pewien rodzaj twórczej niejednoznaczności. Celem tego było stworzenie wystarczającego obszaru dla wszelkich różnych interpretacji” – zauważył jeszcze inny z unijnych dyplomatów.

Mimo takich opinii, pojawiły się wieści, że rząd w Berlinie przekazał już swoim firmom importujacym gaz, iż mogą otwierać konta w rublach, aby płacić za rosyjski gaz bez naruszania sankcji.

„Niemcy, będące największym importerem rosyjskiego gazu w regionie, konsekwentnie działały w tej sprawie w ścisłej współpracy z UE” – podkreślili dziennikarze. Zdaniem mediów, również rząd włoski „rozmawiał z Komisją Europejską i otrzymał wyjaśnienie, w jaki sposób legalnie kupować rosyjski gaz”.

źródło: Business Insider

Zobacz również: