atak

Bez wątpeinia niepokojące wieści napłynęły zza naszej zachodniej granicy. Otóż w nocy z soboty na niedzielę doszło do napaści na konsulat Generalny RP w Hamburgu. Obecnie niemiecka policja prowadzi śledztwo ws. ataku na wspomnianą polską placówkę dyplomatyczną.

W trakcie ataku na polski konsulat użyto m.in. farb w kolorach flagi Rosji

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w nocy na północy Niemiec. Jak podali niemieccy dziennikarze, około godz. 2:25 hamburska straż pożarna przyjęła zgłoszenie o ataku na polski konsulat.

Warto podkreślić, iż poza strażakami na miejsce incydentu przybyli funkcjonariusze policji. Dodajmy, że dojazd służb w okolice budynku był poważnie utrudniony, ponieważ niepopodal konsulatu sprawcy rozłożyli płonące opony. „Przed konsulatem leżały dziesiątki kamieni, kostek brukowych, świec dymnych i pojemników po farbie” – doniosły media.

Nocny atak potwierdziły polskie służby dyplomatyczne. „Atak na Konsulat Generalny RP w Hamburgu w Niemczech w nocy z soboty na niedzielę. Budynek został obrzucony kamieniami i pojemnikami z farbami w kolorach flagi rosyjskiej. W pobliżu budynku podpalono opony” – napisano w mediach społecznościowych.

Póki co, policji nie udało się ustalić sprawców ataku na konsulat RP. „Trzy osoby zostały aresztowane w pobliżu miejsca zdarzenia, zostały jednak wypuszczone z powodu braku wystarczających dowodów” – stwierdzili niemieccy dziennikarze.

Natomiast przedstawiciel policji z Hamburga przekazał, iż funkcjonariuszy o incydencie powiadomił pracownik Konsulatu Generalnego RP. To właśnie on miał jako pierwszy zauważyć uszkodzenia mienia i farby na budynku.

„Niemal w tym samym czasie na sąsiadującej z konsulatem ulicy Alfred-Mahlau-Weg świadek zauważył, jak kilka osób położyło na jezdni dwie opony samochodowe i podpaliło je. Następnie sprawcy uciekli” – zakomunikowała policja.

Co ciekawe, służby zaznaczyły, iż do ataku przyznał się „anonimowy autor, który opublikował w Internecie list”. Dokładnej treści pisma nie udostępniono. W tej chwili dochodzenie prowadzi Wydział Bezpieczeństwa Państwowego Urzędu Policji Kryminalnej.

źródło: onet.pl

Zobacz również: