Zełenski

Niemal od początku wojny w Ukrainie pojawiają się co rusz nowe doniesienia o planach zorganizowania spotkania Wołodymyra Zełenskiego z Władimirem Putinem. Wojna w Ukrainie trwa już 87. dzień i póki co nie doszło do takiego wydarzenia. Czy mamy wreszcie do czynienia z przełomem? 

Wołodymyr Zełenski spotka się z Władimirem Putinem?

Prezydent Ukrainy co najmniej kilka razy apelował o bezpośrednie spotkanie z Prezydentem Federacji Rosyjskiej, Władimirem Putinem. Kreml odpowiadał na te prośby, że nie ma takiej możliwości i na pewno nie na obecnym etapie wojny. Zdaniem Moskwy najpierw konieczne jest osiągnięcie porozumienia, pomiędzy grupami negocjacyjnymi, a dopiero później, mogą spotkać się Prezydenci.

Od co najmniej kilku tygodni w mediach pojawiają się informacje, że to Turcja chce być mediatorem, pomiędzy Zełenskim, a Putinem. Prezydent Erdogan miał nawet wówczas zaproponować bezpośrednie spotkanie Zełenskiego i Putina, ale według nieoficjalnych infromacji i także tę prośbę Kreml odrzucił. Czy teraz jednak doszło do przełomu?

Po raz kolejny na temat spotkania głos zabrał Wołodymyr Zełenski. A to może oznaczać, że właśnie tak lub jest coraz bliżej do jego zorganizowania. Co przyznał Prezydent Ukrainy?

Zełenski pytając o spotkanie z Putinem powiedział wprost, że jest przekonany, że do niego dojdzie. Nie wskazał jednak potencjalnej daty. Przyznał jednak o czym chciałby porozmawiać z Putinem.

„Rozwiązanie kwestii wymiany jeńców, okupacji i pokoju, zatrzymanie wojny” – wyjawił Wołodymyr Zełenski.

Komentatorzy zauważają, że Zełenski jest gotowy na spotkanie z Putinem. Problem leży po drugiej stronie. Prawdopodobnie Putin ze względu na kondycję zdrowotną i psychiczną, nie jest zbyt skłonny do bezpośrednich rozmów. Może to jednak okazać się nieuniknione.

źródło: media

Zobacz również: