Ustawa aborcyjna odbiła się szerokim echem. Sprawa wyroku TK w Polsce tym samym również nie cichnie. Strajk Kobiet niedawno wznowił swoje manifestacje. Tymczasem Trybunał Konstytucyjny ponownie opublikował uzasadnienie październikowego wyroku.

Sytuacja zaczęła robić się poważna już w ubiegłym roku, podczas pierwszy manifestacji po ogłoszeniu wyroku TK. Z czasem protesty stały się coraz bardziej intensywne, zaś podczas marszów pojawiła się agresja. O ile w okresie świąteczno-noworocznym Strajk Kobiet nieco ucichł, ostatni protest w Warszawie – jak głosiło hasło – był „Otwarciem Sezonu” [CZYTAJ WIĘCEJ].

Wzmożony nacisk ze strony strajkujących zmusił Trybunał do ponownego rozpatrzenia sprawy. Dziś pojawiło się już oficjalne uzasadnienie odnośnie zmiany TK w tej sprawie. Jak można się domyślić nie było ono zadowalające dla protestujących.

[irp]

„Trybunał Konstytucyjny ponownie stwierdził, że człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia. Stwierdził także, że każde życie ludzkie ma taką samą wartość; nie ma lepszych i gorszych istot ludzkich, każdy człowiek ma jednakowe prawo do życia. Taką samą wartość ma życie człowieka przed narodzeniem, życie człowieka młodego i pełnego sił oraz życie człowieka starszego. Na tym fundamencie cywilizacji ludzkiej opiera się polski system prawny. Przerwanie ciąży jednocześnie wiąże się z pozbawieniem dziecka jego życia. Przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych jest z tym fundamentem sprzeczna. Niezgodny z Konstytucją jest art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny” – czytamy w opublikowanym przez TK uzasadnieniu.

Jak przypominają dziennikarze Wirtualnej Polski „godnie z art. 190 konstytucji, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego „podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu” w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony, a orzeczenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia” Dodajmy także, iż od ogłoszenia wyroku TK minęło już 3 miesiące.

[irp]

Ustawa aborcyjna – odwet Strajku Kobiet

Reakcja Strajku Kobiet była równie szybka, jak i reakcja KPRM. Liderki strajku już zapowiedziały konferencję prasował w związku z nowymi informacjami nt. wyroku TK.

Co więcej na godz. 18:30, tuż po konferencji jest zaplanowana demonstracja. Dziś na ulicach stolicy znów będzie w związku z tym gorąco. Zapowiedziano już, iż o danej godzinie strajkujący pojawią się pod siedzibą trybunału Konstytucyjnego. Pojawiły się już doniesienia o kolejnych strajkach w innych miastach.

  1. Strajk Kobiet nie cichnie. Oto co znaleźliśmy na Instagramie protestujących
  2. Strajk Kobiet przenosi się do Internetu? Avaaz rozsyła maile z informacją
  3. Krakowski Strajk Kobiet. Policjanci zdjęli kaski i tarcze, aby pójść w proteście [WIDEO]
  4. Anna Lewandowska popiera Strajk Kobiet i robi sobie zdjęcie z niepełnosprawnym dzieckiem? Tym razem to internauci ocierają się o hipokryzję
  5. Gwiazdy TVP komentują wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Dla wielu to szok

Zobacz również: