Papież Franciszek

Cały świat komentuje najnowsze słowa papieża Franciszka. Biskup Rzymu w końcu powiedział to, czego od niego oczekiwano. Chodzi o wojnę w Ukrainie. Oto szczegóły.

Papież Franciszek zaapelował do Władimira Putina

Głowa Kościoła wystosowała apel do prezydenta Rosji. Biskup Rzymu wezwał Putina do zatrzymania „spirali przemocy i śmierci” na Ukrainie. Warto podkreślić, iż to pierwsze tak bezpośrednie słowa papieża Franciszka do dyktatora od początku rosyjskiej agresji. Duchowny zwrócił się także do prezydenta Ukrainy. Jego poprosił o „otwartość na poważne propozycje pokojowe”.

„Mój apel kieruję przede wszystkim do prezydenta Federacji Rosyjskiej, błagając go o zatrzymanie spirali przemocy i śmierci, także z miłości do jego narodu. Z drugiej strony, zasmucony ogromem cierpień narodu ukraińskiego w wyniku doznanej agresji, kieruję do prezydenta Ukrainy równie ufny apel o otwartość na poważne propozycje pokojowe” – zaznaczył.

Papież Franciszek ocenił, iż to co w tej chwili dzieje się na Ukrainie, to działania sprzeczne z zasadami prawa międzynarodowego. Warto dodać, iż słowa te biskup Rzymu wypowiedział dwa dni po orędziu Władimira Putina, w którym ogłosił aneksję ukraińskich terytoriów okupowanych przez Rosję.

„Jestem zasmucony rzekami krwi i łez przelanych w tych miesiącach. Ubolewam z powodu tysięcy ofiar, zwłaszcza wśród dzieci oraz tylu zniszczeń, które pozostawiły wiele osób i rodzin bez dachu nad głową i zagrażają rozległym terytoriom zimnem i głodem” – powiedział do tysięcy wiernych przybyłych w południe na plac Świętego Piotra.

„Pewne działania nigdy nie mogą być usprawiedliwione. Nigdy. Bolesne jest to, że świat uczy się geografii Ukrainy poprzez takie nazwy jak Bucza, Irpień, Mariupol, Izium, Zaporoże i inne miejscowości, które stały się miejscami nieopisanych cierpień i strachu” – dodał papież Franciszek.

„Cóż powiedzieć o fakcie, że ludzkość po raz kolejny stoi w obliczu zagrożenia atomowego? To absurdalne. Co się jeszcze musi wydarzyć? Ile krwi musi się jeszcze przelać, abyśmy zrozumieli, że wojna nigdy nie jest rozwiązaniem, ale jedynie zniszczeniem? W imię Boga i w imię poczucia człowieczeństwa, które jest w każdym sercu, ponawiam mój apel o to, by natychmiast osiągnięto zawieszenie broni” – wezwała Głowa Kościoła.

źródło: Fakt

Zobacz również: