wojna na Ukrainie

Kolejne przełomowe odkrycie amerykańskich naukowców. W czasie, kiedy wszyscy czekają na szczepionkę, naukowcy z Waszyngtonu publikują przełomowe wyniki badań klinicznych. Dotyczą popularnego leku, który ma zwalczać koronawirusa. Nie ma co ukrywać, powiało optymizmem.

Ten sposób na koronawirusa okaże się skuteczny?

Okazuje się, że koronawirus może być skutecznie zwalczany przez fluwoksaminę, stosowaną w leczeniu depresji. Do takich wniosków po badaniach klinicznych dotarli naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis. Przełomowym wynikom badań przyjrzało się czasopismo „JAMA”.

152 pacjentów, zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 wzięło udział w badaniach klinicznych przeprowadzonych przez Uniwersytet Waszyngtona. Okazało się, że po 15 dniach od podania fluwoksaminy stan żadnego z pacjentów się nie pogorszył.

„U pacjentów, którzy przyjmowali fluwoksaminę, nie wystąpiły poważne trudności w oddychaniu ani nie wymagali hospitalizacji z powodu problemów z czynnością płuc” – przekazał jeden z naukowców.

Jednocześnie amerykańscy naukowcy przyznali, że przeprowadzone przez nich badanie kliniczne nie daje stuprocentowej pewności co do skuteczności fluwoksaminy, ale jest sygnałem, że należy się przyjrzeć tej substancji głębiej. Może ona dać nadzieję wielu pacjentom, zakażonym koronawirusem i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie.

„Jeśli większe badanie kliniczne potwierdzi wyniki, fluwoksamina byłaby idealnym sposobem leczenia nowo zdiagnozowanych pacjentów zakażonych koronawirusem” – przyznają naukowcy.

Co ciekawe, fluwoksamina jest tania i bezpieczna. Jest także łatwo dostępna i jak zaznaczają amerykańscy badacze, mogłaby odciążyć w znaczącym stopniu przeciążone systemy opieki zdrowotnej w wielu krajach.

źródło: Wirtualna Polska, Journal of the American Medical Association

  1. Emeryci z rekordowymi podwyżkami. Rząd przyszykował miłą niespodziankę
  2. Milionerzy: Pierwszy raz od długiego czasu padło pytanie za milion!
  3. Kto nie chciałby robić interesów z królową TVN? Magda Gessler: „trudne? Ze mną wcale!”

Zobacz również: