Orlen
Orlen

Orlen realizuje mocarstwowy plan, o którym słyszymy od wielu miesięcy. Jest to jednocześnie spełnienie zapowiedzi zarówno władz koncernu, jak i polityków zasiadających w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Co następuje?

Te ciekawe informacje podaje między innymi wprost.pl, powołując się na ceniony ISB News. Jak się okazuje, już wkrótce marka Energa najprawdopodobniej zniknie z przestrzeni publicznej. Wszystko to dlatego, że Polska chce budować jeden, potężny koncern.

Orlen przejmuje Energę

PKN Orlen ogłosił dziś wezwanie na zakup 100 procc. akcji Grupy Energa po 7 zł za sztukę. Planowana transakcja wpisuje się w obowiązującą strategię koncernu, zakładającą budowę silnego, multienergetycznego koncernu, w tym dalszy rozwój obszaru energetyki.

– Ważnym elementem strategii Grupy Orlen są inwestycje rozwojowe we wszystkich obszarach naszej działalności oraz akwizycje podmiotów, dzięki którym możemy uzyskać maksymalny efekt synergii. W te działania wpisuje się zarówno przejęcie kapitałowe Grupy Lotos, jak i decyzja dotycząca wezwania na akcje Grupy Energa. Już dziś nasz segment energetyczny odpowiada za blisko 15% zysku operacyjnego EBITDA. Po przejęciu Grupy Energa udział ten zwiększy się do prawie 30 proc. – wyjaśnił Daniel Obajtek.

Miejmy nadzieję, że skupienie całego przemysłu energetycznego wokół jednej grupy nie przyniesie opłakanych skutków, a wręcz przeciwnie. Będziemy informować o kolejnych postępach w tej sprawie.

źródło: OTOPRESS

Zobacz również: