Angela Merkel
fot. Youtube

Angela Merkel po raz pierwszy, jako kanclerz Niemiec odwiedziła były, nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. W zagranicznych mediach ruszyła lawina komentarzy po konferencji prasowej Merkel.

Angela Merkel w Auschwitz-Birkenau

Kanclerz Niemiec po raz pierwszy pojawiła się w byłym, nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Odwiedziny związane były z uroczystościami obchodów 10. lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Angela Merkel podczas konferencji prasowej przeciwstawiła się kłamstwom, które na temat rzekomo polskich obozów koncentracyjnych pojawiały i niestety wciąż pojawiają się w zagranicznej prasie. Kanclerz przyznała otwarcie, że:

Był to niemiecki obóz śmierci, zarządzany przez Niemców. Ważne jest dla mnie, by to podkreślić. Ważne, by jasno wskazać sprawców. Jesteśmy to winni ofiarom oraz nam samyM.

Polska dyplomacja od wielu lat walczy z kłamliwymi informacjami. Takimi, które przedstawiają, jakoby obóz w Auschwitz-Birkenau, a także inne byłe obozy koncentracyjne na terenie naszego kraju były polskie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych na każdym kroku prostuje fake newsy, informując jasno, że były to obozy zagłady nazistowskich Niemiec, w których umierali również Polacy.

Tym bardziej cieszą słowa, które wygłosiła Angela Merkel na tak ważnej uroczystości, obchodów 10. lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. Zwłaszcza, że kłopoty z prawidłowym określeniem obozów mieli czołowi politycy, jak chociażby swego czasu Barack Obama. Były Prezydent Stanów Zjednoczonych przed kilkoma laty użył właśnie złego sformułowania, nazywając Auschwitz-Birkenau jako rzekomo „polski obóz śmierci”.

Zagraniczna prasa o wypowiedzi Merkel

Wypowiedź Angeli Merkel nie umknęła uwadze największych mediów zagranicznych. Niemiecki „Sueddeutsche Zeitung” pisze, o ważności wizyty Angeli Merkel w Auschwitz-Birkenau. Kolejny dziennik, naszych zachodnich sąsiadów – „Tagesspiegel” dodaje, że przemówienie, które wygłosiła Angela Merkel jest skierowane także do obywateli obecnych Niemiec. Obywateli, którzy uważają błędnie, że nazizm był mało znaczącym epizodem w niemieckiej historii. Dlatego też media z Półwyspu Iberyjskiego zauważają, że wizyta i komentarz Merkel jest mocną odpowiedzią na retorykę niektórych obywateli jej kraju, którzy nie do końca mają poczucie winy za krzywdy wyrządzone podczas II Wojny Światowej.

źródło: inf. własna

Zobacz również: