sondaz

Sondażowania IBRiS przeprowadziła badanie dla portalu Onet, w którym wskazała, którzy politycy mogą pochwalić się największym zaufaniem wśród Polaków. Są pewne zaskoczenia, ale niektóre osoby ustabilizowały też swoją pozycję w jednym, z kluczowych rankingów. Oto sondaż.

Sondaż dla portalu Onet

Nikt nie ma wątpliwości, że najważniejszym sondażem jest ten, obrazujący poparcie dla poszczególnych partii politycznych, czy polityków. Ten drugi ma szczególne znaczenie, jak chociażby w przypadku zbliżających się wyborów prezydenckich. Przekłada się na to jednak bezpośrednio ranking zaufania do polityków. Wobec tego Onet zlecił sondażowni IBRiS przygotowanie stosownego zestawienia, z którego jasno wynika, komu Polacy ufają najbardziej.

W Polsce obserwujemy duopol partyjny, czyli zdecydowana większość poparcia rozkłada się na dwie główne opcje. Mowa oczywiście o partii Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicji Obywatelskiej. Dlatego znalazło to także odzwierciedlenie w rankingu poparcia. Sondaż rozpoczyna się od nazwisk odpowiednio Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego oraz Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Tutaj, nie ma co z pewnością mówić o niespodziance.

Andrzejowi Dudzie zdecydowanie ufa 28,8 procent badanych przez IBRiS. 17,9 procent ankietowanych opowiedziało się, że raczej ufa obecnie urzędującemu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. Sondaż mówi, że obojętnych w stosunku do jego osoby jest 14,9 procent badanych. Raczej brak zaufania wyraziło 10,2 procent, a zdecydowanie nieufnych jest 27,4 procent przepytanych osób.

Mateusz Morawiecki może pochwalić się zdecydowanym zaufaniem ze strony 22,6 procent badanych. 20,7 procent powiedziało, że raczej ufa Premierowi Rzeczypospolitej Polskiej. Obojętnych w stosunku do niego jest 14,7 procent badanych. 9,5 procent raczej nie ufa Mateuszowi Morawieckiemu, a 30,5 procent powiedziało, że zdecydowanie nie ufa osobie Premiera.

Małgorzata Kidawa-Błońska ma zdecydowane zaufanie na poziomie 20 procent wśród badanych. 16,6 procent zapytanych raczej jej ufa, a 19,7 procent jest obojętnych. 15,7 procent ankietowanych opowiedziało się za opcją „zdecydowanie nie ufam Małgorzacie Kidawie-Błońskiej”, a 16,6 procent z osób, których dotyczy sondaż mówi, że raczej jej nie ufa.

Kto na dalszych miejscach rankingu zaufania?

Z pewnością jesteście ciekawi, kto znalazł się na dalszych miejscach rankingu zaufania do polityków, który powstał dzięki sondażowi IBRiS dla portalu Onet. Oto czołowa dziesiątka.

Sondaż zaufania 

  1. Andrzej Duda
  2. Mateusz Morawiecki
  3. Małgorzata Kidawa-Błońska
  4. Jarosław Kaczyński
  5. Władysław Kosiniak-Kamysz
  6. Donald Tusk
  7. Zbigniew Ziobro
  8. Jarosław Gowin
  9. Robert Biedroń
  10. Adrian Zandberg

Co ciekawe, tuż za czołową „10” – na jedenastym miejscu uplasował się Szymon Hołownia. Rozważa on poważnie start w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

źródło: inf. własna / Onet / IBRiS

Zobacz również: