NIEMCY: Co szósta osoba chce przywrócenia kary śmierci

0

Właściwie w RFN nie ma kary śmierci. Jednak jeden z krajów związkowych RFN do dziś ma w swojej konstytucji zapis o takiej karze.

Sprzeczność zapisów w obu konstytucjach bierze się stąd, że konstytucja z kraju związkowego Hesja jest o trzy lata starsza od ustawy zasadniczej RFN. Podobnie było w przypadku innych landów. Np. Bawarczycy znieśli zapis o karze śmierci w swojej konstytucji dopiero w referendum w 1998 r.

Głosowanie nad reformą konstytucji w Hesji dało wyraźny sygnał, że znaczna część społeczeństwa chce  kary śmierci.

Podczas referendum, przeprowadzonego w czasie wyborów regionalnych, ponad 83 procent głosujących w Hesji opowiedziało się za zniesieniem art. 21 konstytucji tego landu.

Kara śmierci została zniesiona w Niemczech w 1949 r., kiedy uchwalono Podstawową Ustawę Republiki Federalnej Niemiec. Ustawodawstwo federalne narusza prawo stanowe, co oznacza, że ​​głosowanie w Hesji było symboliczne.

Referendum pokazało jednak, że jeden na sześciu wyborców wolałby, aby kara śmierci pozostała w konstytucji.

Konstytucja Hesji jest najstarszą w nowoczesnych Niemczech.
W latach 1946-1949, zanim kara śmierci została zniesiona w Niemczech Zachodnich, dwie osoby zostały początkowo skazane na śmierć w Hesji.

We Wschodnich Niemczech kara śmierci nie została zniesiona do 1987 roku.
Referendum, które stanowi część wysiłków rządu państwowego zmierzających do zreformowania konstytucji jako całości, zwróciło się również do wyborców o podjęcie decyzji dotyczących różnych tematów, od infrastruktury po równość, prawa dzieci i ich zaangażowanie w UE.

boden

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ