Mieszkanka Londynu, która od lat walczyła bezskutecznie z rakiem krwi za pomocą konwencjonalnych metod, w końcu pokonała tę chorobę kurkumą, udowadniając, że popularna przyprawa jest skuteczniejsza w leczeniu niektórych rodzajów raka niż środki farmaceutyczne i konwencjonalne terapie.
Dieneke Ferguson, 67-letnia emerytka, prowadzi teraz normalne życie po rezygnacji z wyczerpujących, kosztownych terapii, które nie wyleczyły jej z raka krwi, a nawet pogorszyło stan zdrowia kobiety.
Pomimo tego, że kurkuma jest od dawna uważana za skuteczne lekarstwo na raka w tradycyjnych społeczeństwach, lekarze głównego nurtu twierdzą obecnie, że przypadek pani Ferguson jest pierwszym zarejestrowanym, w którym pacjent wyzdrowiał za pomocą kurkumy po zaprzestaniu podstawowych terapii medycznych.
Gdy jej szpiczak rozprzestrzeniał się szybko po trzech rundach chemioterapii i czterech przeszczepach komórek macierzystych, 67-latka zaczął przyjmować 8 gram kurkuminy dziennie – to jeden z głównych składników kurkumy.
Ferguson natknęła się na informacje o remedium w Internecie w 2011 roku i w ostateczności postanowiła spróbować.
Tabletki są drogie – 50 funtów za dziesięć dni – ale ponieważ kurkuma kuchenna zawiera tylko 2 procent kurkumy, nie można jeść wystarczająco dużo, aby uzyskać tę samą dawkę.
Obecnie kobieta, która została po raz pierwszy zdiagnozowana w 2007 roku, nadal przyjmuje kurkumę bez dalszego leczenia, a jej liczba komórek rakowych jest znikoma.
Jej lekarze z Barts Health NHS Trust w Londynie napisali w British Medical Journal Case Reports: „Według naszej najlepszej wiedzy, jest to pierwszy przypadek, w którym kurkumina wykazała obiektywną odpowiedź w postępującej chorobie przy braku konwencjonalnego leczenia”.
Eksperci pod przewodnictwem dr Abbasa Zaidi’ego powiedzieli, że niektórzy pacjenci ze szpiczakiem przyjmowali suplementy diety obok leczenia konwencjonalnego, ale „niewielu, jeśli w ogóle, stosowało suplementację diety jako alternatywę dla standardowej terapii”.

Od przełomu wieków ponad 50 badań przetestowało kurkumę.
Sugeruje się, że przyprawa może chronić przed kilkoma nowotworami, a także przed Alzheimerem, chorobami serca i depresją. Wykazano także, że pomaga to w szybszej regeneracji po operacji i skutecznie leczyć zapalenie stawów.

Ale chociaż jest szeroko stosowany we wschodniej medycynie i była badany pod kątem jego działania przeciwzapalnego i antyseptycznego, kurkumina nie jest powszechnie przepisywana, ponieważ nigdy nie była testowana na dużych próbach pacjentów.
Lekarze napisali, że „aktywność biologiczna kurkuminy jest rzeczywiście niezwykła”, w tym jej „działanie antyproliferacyjne w szerokim zakresie komórek nowotworowych”.
Profesor Jamie Cavenagh, jeden z autorów artykułu, podkreślił: – Wielu moich pacjentów przyjmuje kurkumę na różnych etapach leczenia. Nie mam nic przeciwko temu.
Pani Ferguson powiedziała: – Mam nadzieję, że moja historia doprowadzi do tego, że więcej osób dowie się o niesamowitych korzyściach zdrowotnych kurkuminy.
des/ dailymail.co.uk

Zobacz również: