Z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk, który obchodziliśmy wczoraj, warto przypomnieć sobie o najważniejszych zasadach dotyczących higieny.
Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony w 2008 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Celem organizatorów jest zwiększenie świadomości na temat istoty mycia rąk, a także ogólnie higieny i zdrowia. Z tej okazji Sofidel, jeden z wiodących producentów papieru do użytku domowego i higienicznego, opracował praktyczny poradnik „24 godziny z życia Twoich rąk”. To dziesięć (+1) zasad, przybliżających znaczenie prawidłowego mycia i suszenia rąk w ciągu dnia.
Poradnik „24 godziny z życia Twoich rąk” powstał we współpracy z profesorem Fabrizio Pregliasco – wirusologiem z Uniwersytetu w Mediolanie i dyrektorem Instytutu Ortopedycznego Galeazzi.
Nasze ręce są siedliskiem zarazków” – podkreśla profesor Pregliasco – „Część z nich to mikroorganizmy niepatogenne, które pozostają na skórze, nie wyrządzając nam krzywdy. Mogą one jednak łączyć się z wirusami i bakteriami obecnymi w powietrzu albo z tymi, z którymi mamy kontakt przez dotyk. Jak możemy się bronić? Przede wszystkim pamiętajmy o dokładnym myciu rąk oraz zwracajmy szczególną uwagę na miejsca czy obiekty, z którymi stykamy się w ciągu dnia”.
Dłonie służą nam do poznawania świata, przez co są najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju drobnoustroje i zarazki. Niektóre są nieszkodliwe, np. większość tych, z którymi spotykamy się w komunikacji miejskiej. Inne potencjalnie niebezpieczne – mowa o tych, które przynosimy do domu na butach i torbach. Część z nich znajdujemy dokładnie tam, gdzie się ich spodziewamy (na kranach i w publicznych toaletach), a część w miejscach, gdzie myślimy, że to niemożliwe (pościel). Jak możemy się bronić przed takimi zagrożeniami? Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne mycie rąk. Należy to robić przez 40-60 sekund w ciepłej wodzie, zawsze używając mydła. Ręce suszymy jednorazowym ręcznikiem (jest bardziej higieniczny niż domowy). Te proste praktyki pozwolą nam wyeliminować 99% bakterii.
Według badań[1] prowadzonych przez Global Handwashing Partnership (GHP), większa świadomość na temat mycia rąk doprowadziła w latach 2005-2015 do spadku o 12 proc. liczby zgonów spowodowanych chorobami wynikającymi z braku higieny rąk. Pozostaje jednak jeszcze wiele do zrobienia w tym temacie. Przykładowo: choć 85,6 proc. uczniów w ujęciu globalnym jest świadoma znaczenia mycia rąk, tylko 24,9 proc. myje je w należyty sposób w ciągu dnia. Poprawa musi nastąpić na obszarach wiejskich, gdzie tylko 54 proc. badanych myje ręce po wyjściu z toalety. W krajach rozwijających się, którym GHP dedykowało badanie[2], aż 35 proc. placówek opieki medycznej nie ma dostępu do wody ani mydła.
Sofidel i higiena
Promowanie kultury zdrowia to od zawsze jeden z priorytetów grupy Sofidel. Z jednej strony realizuje go przez wysokiej jakości, innowacyjne produkty do użytku domowego i higienicznego, a z drugiej przez propagowanie zdrowego stylu życia oraz dobrych praktyk higienicznych.
Zaangażowanie firmy Sofidel w promocję zdrowia i praktyk higienicznych, w tym mycia rąk, przyjmuje konkretną formę dzięki współpracy z WaterAid, To międzynarodowa organizacja pozarządowa z Wielkiej Brytanii, której celem i misją jest zapewnianie powszechnego dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych i usług higienicznych na całym świecie. Aż 844 miliony ludzi nie ma dostępu do czystej wody, a 2,3 miliarda osób, czyli 1/3 populacji, nie może liczyć na odpowiednie warunki sanitarne i higieniczne.
Według Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF każdego roku z powodu infekcji żołądkowo-jelitowych umiera 289 tys. dzieci poniżej 5 roku życia. Stanowi to drugą największą przyczynę śmierci wśród dzieci. Te statystyki mogłyby być 2 razy niższe, gdyby wszystkim potrzebującym dano możliwość dokładnego umycia rąk mydłem i wodą, o co tak bardzo zabiega organizacja WaterAid wspierana przez Grupę Sofidel.
24 GODZINY Z ŻYCIA TWOICH RĄK
Dłonie służą nam do poznawania świata. Jak wygląda typowy dzień z ich punktu widzenia? Z jakimi zagrożeniami się spotykamy i jakie metody pozwalają nam bezpiecznie przetrwać dzień? Na te pytania z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk odpowiada Sofidel, jeden z wiodących producentów papieru do użytku domowego i higienicznego, którego najbardziej rozpoznawalną marką jest Regina. Sofidel wraz z prof. Fabrizio Pregliasco opracował 10 prostych zasad (+1), które pozwolą zachować higienę w ciągu dnia.
 1. Nie dotykaj oczu po porannym wyłączeniu budzika
W czasie snu na rękach gromadzi się mnóstwo bakterii. W 18 proc. przebadanych przez Uniwersytet Medyczny w Waszyngtonie[3] pościeli występowała bakteria Staphylococcus Aureus, która może powodować liczne choroby.
 1. Weź poranny prysznic, żeby się obudzić i uwolnić od zarazków
Poranny prysznic jest nie tylko bardziej praktyczny niż kąpiel, ale według badań Wydziału Mikrobiologii Uniwersytetu w Teksasie[4] woda z kąpieli może stać się siedliskiem bakterii, dlatego najlepszą metodą codziennej higieny jest prysznic.
 1. Zielone światło dla czystych, wyprasowanych ubrań. Uważaj jednak na buty, torby i chusteczki
Prasowanie ubrań świetnie je dezynfekuje. Nie chodź w domu w butach, gdyż stopy są wyśmienitym siedliskiem dla bakterii. Staraj się nie kłaść toreb na ziemi poza domem i nie używaj kilkukrotnie tej samej chusteczki.
 1. Korzystanie z poręczy w autobusie jest tak samo bezpieczne jak uścisk dłoni
Transport publiczny jest rajem dla zarazków. Uchwyty na ręce, siedzenia czy ekran biletomatu są pokryte miliardami bakterii. Jednak według badań[5] większość z nich jest nieszkodliwa, mimo to po dotarciu do pracy profilaktycznie umyj ręce.
 1. Na powierzchni urządzeń biurowych znajduje się najwięcej zarazków
Komputery i telefony są niezastąpione, jednak czy kiedykolwiek je czyścimy? Przeciętnie na myszce znajduje się 260 bakterii na cm3, na klawiaturze 511, a na telefonie aż 3 895[6]. Żeby ich uniknąć, wystarczy wyczyścić urządzenie dezynfekującą chusteczką.
 1. Nie bój się usiąść na toalecie, ale uważaj na uchwyty, krany i suszarki do rąk
Po skorzystaniu z toalety opuść deskę, spłucz wodę i wyjdź szybko, aby uniknąć wdychania bakterii. Pamiętaj oczywiście o myciu rąk. Umyj je dokładnie i użyj ręcznika papierowego, gdyż suszarki do rąk powodują ponowne pojawienie się bakterii na Twoich rękach.
 1. Obiad wolny od zarazków
O higienie nie zapominaj też w czasie obiadu. Pamiętaj o położeniu jednorazowej papierowej podkładki na tacy na jedzenie. Staraj się nie jeść przy swoim biurku, a jeśli to niemożliwe, połóż papierowy ręcznik pod talerz czy pojemnik.
 1. Śpiewaj dzieciom przy myciu rąk
Co roku każde dziecko doświadcza więcej niż jednej infekcji dróg oddechowych[7]. Mimo że dzieci uczą się higieny rąk w szkole, dobrą praktyką jest wspólne ich mycie po powrocie do domu. Prosta piosenka o myciu rąk trwa od 40 do 60 sekund, czyli akurat tyle, ile potrzeba na usunięcie 99 proc. bakterii z rąk.
 1. Przed przygotowaniem jedzenia umyj dokładnie wszystkie produkty
Zwróć szczególną uwagę na jajka, warzywa z odrobiną ziemi i surowe mięso, gdyż mogą zawierać groźne bakterie tj. salmonella czy toxoplasmosis. Nie krój różnych produktów tym samym nożem i pamiętaj o zmianie łyżeczki po spróbowaniu potrawy.
 1. Po myciu naczyń pozwól im swobodnie wyschnąć
Po sprzątnięciu ze stołu i umyciu naczyń możesz spokojnie odpocząć. Zostaw naczynia do wyschnięcia na suszarce do naczyń. Nie susz ich bawełnianymi ścierkami, gdyż gromadzą one 20 tys. razy więcej bakterii niż deska klozetowa[8].
I WRESZCIE OSTATNIA, DODATKOWA ZASADA: Jak poprawnie myć ręce?
 • Zawsze używaj mydła, najlepiej mydła w płynie, gdyż dociera do wszystkich zakątków dłoni.
 • Rozprowadzaj mydło na obu dłoniach, nie zapominaj o powierzchni między palcami.
 • Spłucz dokładnie ręce letnią wodą.
 • Wysusz ręce, najlepiej jednorazowym ręcznikiem.
[1] http://globalhandwashing.org/wp-content/uploads/2017/03/The-State-of-Handwashing-in-2016.pdf
[2] https://globalhandwashing.org/wp-content/uploads/2017/08/GHP-Hygiene-in-HCFs-Fact-Sheet-Aug2017.pdf
[3] S.A. Fritz et al, Staphylococcus Aureus Contamination of Environmental Surfaces in Households with Children infected with Methicillin-resistant Staphylococcus Aureus, JAMA Pediatr. 2014, 168:1030-1038
[4] http://www.science.tamu.edu/news/story.php?story_ID=493#.WPiLbfnyjcs
[5] Harvard T.H. Chan School of Public Health, research conducted in 2016 on the Boston subway: https://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/microbes-boston-subway-public-health/
[6] Beamer PI1, Plotkin KR, Gerba CP, Sifuentes LY, Koenig DW, Reynolds KA. Modelling of human viruses on hands and risk of infection in an office workplace using micro-activity data. J Occup Environ Hyg. 2015;12(4):266-75
[7] F. Panizon. RECURRING RESPIRATORY INFECTIONS. Doctor and Child online pages 1999; 2(5) https://www.medicoebambino.com/?id=PR9905_10.html
[8] Axel Kramer, Kramer A. et al. How long do nosocomial pathogens persist on inanimate surfaces? A systematic review. BMC Infect Dis. 2006;6: 130. 130