emeryci i waloryzacja emerytur

Nie ulega wątpliwości, że emeryci w Polsce po wprowadzeniu programów emerytalnych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w przeważającej większości nie mają powodów do narzekań. 13. i 14. emerytura, a także korzystniejsza rewaloryzacja są tym, co może zadowalać polskich seniorów. Wciąż jednak okazuje się, że świadczenia emerytalne wypłacane w Polsce są o wiele niższe, niż w niektórych krajach Europy.

Na jakie emerytury mogą liczyć europejscy emeryci?

Zaczynamy od Francji, gdzie emeryci mogą liczyć na średnią emeryturę w wysokości 1472 euro, co daje niespełna 6500 złotych na miesiąc. Na uwadze jednak należy mieć także, że koszty życia we Francji są nieporównywalnie wyższe, niż w Polsce.

Na podobną „pensję” jak polscy seniorzy mogą liczyć również emeryci za naszą południową granicą. Czesi otrzymują średnio 2400 złotych emerytury, a rząd zapowiada, że na przyszły rok średnie wynagrodzenie dla emerytów wzrośnie do równych 2500 złotych.

Nieco mniej, niż we Francji otrzymują seniorzy we Włoszech. Średnia emerytura na Półwyspie Apenińskim wynosi dokładnie 1128 euro, co w przeliczeniu na polskie złotówki daje sumę około 5 tysięcy.

Polacy nie mają co zazdrościć Węgrom. 142 tysiące Forintów, bo właśnie tyle wynosi średnie wynagrodzenie emerytów w kraju ze stolicą w Budapeszcie daje w przeliczeniu około 1800 złotych na miesiąc.

820 euro na przysłowiową rękę to średnia wysokość niemieckiej emerytury. Przeliczając to na złotówki, uzyskujemy kwotę rzędu 3600 złotych. Jest czego pozazdrościć, bowiem średnia emerytura w Polsce w 2020 roku wynosi nieco ponad 2400 złotych.

Polscy seniorzy z pewnością chętnie zamieniliby się wysokościami świadczeń z Hiszpanami. Na Półwyspie Iberyjskim emeryci mogą liczyć średnio na 1008 euro, czyli 4500 złotych miesięcznie.

Czy wiesz ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce?

Jak widać, emerytury w niektórych krajach Europy są o wiele wyższe, niż w Polsce. W naszym kraju nie ma jednak tragedii, jeśli zestawimy chociażby Węgry, czy nieopisaną w tym artykule Bułgarię. Pod uwagę należy jednak wziąć także koszty życia, które we Francji, czy Niemczech są nieporównywalnie wyższe od przeciętnych kosztów życia w Polsce.

Ciekawi Cię, ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce? Rekordowa emerytura to około 22500 złotych przelewane na konto emeryta co miesiąc. Łącznie czterech emerytów może liczyć na świadczenie przekraczające 20 tysięcy złotych. Zaś średnia pensja dla seniorów wynosi dokładnie 2423 złote.

O te rzeczy postulują emeryci

Emeryci w Polsce mimo dobrej polityki rządu i programom emerytalnym wciąż chcą, aby żyło im się lepiej. Jednym z postulatów jest odpodatkowanie emerytów. Część seniorów twierdzi, że zapłaciło już wystarczająco podatków podczas swojej aktywności zawodowej i teraz chcieliby otrzymywać całość pensji na „rękę”. Kolejni zaś apelują o podwyższenie kwoty minimalnej emerytury.

Zobacz również: