oszustwo

Koronawirus torpeduje świat. Z jednej strony otrzymujemy informacje o zaawansowanych pracach nad lekiem, czy szczepionką na koronawirusa, a z drugiej, z niepokojem spoglądamy na rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19. W Polsce, w ostatnich godzinach mieliśmy do czynienia z rekordowym wzrostem zachorowań, a przecież dopiero, co wkroczyliśmy w jesień, która dla wielu oznacza kolejną falę koronawirusa. Wątpliwości nie ma premier Kanady, który otwarcie przyznaje, że rozpoczyna się kolejny, ciężki etap w walce z koronawirusem.

Druga fala koronawirusa już trwa

„Druga fala pandemii nie tyle się zaczyna, ile już trwa” – oznajmił publicznie premier Kanady, cytowany przez Polską Agencję Prasową. Oczywiście, jego wypowiedź dotyczyła Kanady, ale nie trudno odnieść wrażenia, że i na całym świecie zaczyna się robić coraz „goręcej”. 

„Wczoraj mieliśmy ponad tysiąc nowych przypadków. Jesteśmy na początku jesieni, która może być znacznie gorsza niż wiosna” – apeluje premier Kanady do swoich rodaków.

W Polsce sytuacja zaczyna wyglądać podobnie. Znów odnotowaliśmy ponad 1000 zachorowań na koronawirusa, a przecież, dopiero co rozpoczyna się kalendarzowa jesień. Wielu ekspertów apelowało, że to właśnie końcówka września i październik mają być kluczowe w walce z wirusem. Wówczas poznamy, na ile gotowa jest polska służba zdrowia.

„Noszenie masek ratuje życie. Zachowujcie odległości i zaszczepcie się na grupę. Ograniczcie liczbę osób, z którymi się spotykacie i unikajcie niepotrzebnego ryzyka. To nie jest czas na imprezy. Nie ma ludzi niepokonanych. (…) Jesteśmy na rozdrożu, a przyszłość jest w naszych rękach” – apeluje do swoich rodaków premier Kanady. Można tę wypowiedź przełożyć także na polskie realia. Bowiem wielokrotnie w takim kontekście wypowiadali się, czy to Ministrowie Zdrowia, czy Premier Mateusz Morawiecki.

To od nas w dużej mierze zależy, jak bardzo koronawirus da się nam we znaki. Jeżeli zachowamy wszystkie rygory bezpieczeństwa, COVID-19 nie będzie tak groźny, jak przykładowo na początku pandemii we Włoszech, czy Hiszpanii. Warto o tym pamiętać.

źródło: PAP, mat. prasowe

Czytaj dalej

Zobacz również: