Pierwszy w Wielkiej Brytanii pokaz mody zgodnej z wymogami islamu odbył się w sobotę w brytyjskiej stolicy w ramach London Modest Fashion Week.
Dwudniowa impreza odbywa się w tym roku po raz pierwszy i równolegle do London Fashion Week.   Zdaniem organizatorów, skromna moda to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów biznesu mody.
„W chwili obecnej najszybciej rozwijający się rynek to rynek muzułmański. Do 2030 roku co trzeci człowiek na świecie będzie muzułmaninem, to ogromna masa ludzi” – wyjaśniła organizatorka imprezy Romanna Bint Abubaker, w której udział wzięło 40 projektantów.
Jednocześnie zauważyła, że choć ubrania pokazane na wybiegu odpowiadają wymogom muzułmańskim, to zainteresowanie tego typu odzieżą wykazują także wyznawcy innych religii, chcący zakryć ciało w większym stopniu, niż jest to przyjęte we współczesnym zachodnim świecie.
Zainteresowanie jest rzeczywiście duże. Kolejki powstały na długo przed rozpoczęciem widowiska, a na widowni w sali nie było widać ani odkrytych ramion, ani nóg.
Kilka dni temu okazało się, że hidżaby będą częścią stałego asortymentu brytyjskich sklepów Debenhams. W ten sposób Debenhams będzie pierwszą dużą siecią handlową, która zacznie sprzedaż tradycyjnej odzieży dla muzułmanów w Wielkiej Brytanii.
Według danych mediów, wybór tradycyjnej odzieży i nakrycia głowy dla muzułmanów będzie przedstawiony w kilku sklepach w Londynie, Manchesterze i Lesterze. Między innymi, w centralnym sklepie na londyńskiej Oxford Street oddział sprzedaży sukienek, garniturów, chust, hidżabów i akcesoriów będzie pracować pod marką Aab – międzynarodowego producenta „nowoczesnej i skromnej odzieży dla kobiet”.

NS

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ