Jak radzić sobie z upałami?

Nie ma co ukrywać, w ostatnim czasie nad Polskę nadciągnęło upalne lato. Termometry niemalże w całym kraju wskazują ponad 30 stopni Celsjusza. Według meteorologów, taki skwar utrzyma się jeszcze przez co najmniej tydzień. To idealny moment, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak radzić sobie z upałami. Proste rady ułatwią życie wszystkim tym, którym niekoniecznie podoba się pasmo tak wysokich temperatur.

Jak radzić sobie z upałami?

Kiedy wysoka temperatura okazuje się nie do zniesienia warto wówczas sięgnąć po nasze proste rady. Gwarantujemy choć częściowe ukojenie. Lato to niewątpliwie dla wielu Polaków ulubiona pora roku. W końcu to właśnie latem są wakacje, plaża, słońce, zimne drinki, czy inne plany urlopowe. Warto jednak wiedzieć, jak radzić sobie z upałem, kiedy temperatury zwłaszcza w miastach osiągają rekordowe wartości. Dzięki kilku, prostym trickom unikniesz przegrzania organizmu oraz innych, męczących dolegliwości, na które wpływ maja właśnie wysokie temperatury.

Nawodnienie to podstawa!

Warto jeszcze raz przytoczyć to zdanie, tak, nawodnienie to podstawa tego, jak radzić sobie z upałami. Organizm człowieka został skonstruowany w ten sposób, że jego sposobem na obniżenie temperatury ciała jest pocenie się. Dlatego też podczas upałów pocimy się mocniej. Wobec tego, niezwykle istotne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie. Regularne uzupełnianie ilości wody w naszym organizmie to konieczność. Latem powinno się pić nawet 2,5-3 litrów wody dziennie, czyli o jeden litr więcej, niż podczas pozostałych pór roku. Stosując się do tej zasady, z pewnością upały nie dadzą nam się tak we znaki, jak w przypadku niewystarczającego nawodnienia organizmu. To pierwsza, ale zarazem prosta i niezwykle istotna porada na upały.

Odpowiednia dieta na upały

Oprócz odpowiedniego nawodnienia organizmu, warto zadbać także o odpowiednie odżywianie podczas upałów. Warto jeść przede wszystkim chłodne, lekko solone potrawy oraz owoce i warzywa o wysokiej zawartości potasu. Do nich zaliczają się przede wszystkim pomidory, sałata, ogórki, marchew oraz pomarańcze. Najlepszą dietą na upały jest dieta śródziemnomorska. To właśnie jej podstawą są warzywa, owoce, ale także pełnoziarniste produkty zbożowe oraz jogurty, które z pewnością pomogą nam przetrwać upały.

Jak chronić się przed słońcem?

Nie można zapominać również o odpowiednim zabezpieczeniu się przy wychodzeniu na słońce. Jak radzić sobie z upałami w takim przypadku? Polecamy stosowanie kremów z filtrem SPF. Chronią one nas przed szkodliwym promieniowaniem. Może ono wywołać poparzenia słoneczne, a w skrajnych przypadkach nawet nowotwory skóry. Warto pamiętać też o nakryciach głowy, czy ubierać, jasne, przewiewne ubrania, które z pewnością złagodzą odczuwanie wysokiej temperatury.

Zobacz również: