Owoce i witaminy

Wszyscy kochamy owoce. Pysznie smakują, sporządzić możemy je na różne sposoby, a przede wszystkim posiadają bardzo dużo cennych dla naszego organizmu witamin. Dlatego też postanowiliśmy specjalnie dla Was przygotować małe kompendium wiedzy na temat owoców. Które z nich zawierają najwięcej witamin? Sprawdź koniecznie!

Owoce i zawartość witamin

Mało kto wie, ale owoce w dużej mierze są dostarczycielem witaminy C. Pozostałych witamin znajdziemy tutaj niestety jak na lekarstwo, ale warto przyjrzeć się, jak to wszystko rozkłada się w szczegółach.

Które owoce mają najwięcej witaminy C?

Zacznijmy naturalnie od tego, czego najwięcej w owocach, czyli witaminy C. Wśród owoców z największą zawartością witaminy C znajdziemy przede wszystkim: czarną porzeczkę (181 mg na 100 g owoców), pomarańcze (136 mg), cytryny (129 mg), kiwi (93 mg) oraz truskawki (59 mg).

Jak widać niekoniecznie cytryny, które przez wszystkich uważane są za najlepsze źródło witaminy C, posiadają jej najwięcej. W tejże klasyfikacji zdecydowanie prowadzi czarna porzeczka, a przed cytrynami znalazły się także pomarańcza. W tym miejscu warto też przypomnieć sobie, na co w naszych organizmach wpływa witamina C, w którą tak bogate są wymienione wcześniej owoce.

Witamina C odpowiada przede wszystkim za naszą odporność i uszczelnianie naczyń krwionośnych. Dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby na witaminę C wynosi od 45 do 90 mg.

W których owocach znajdziemy najwięcej witaminy A?

Witamina A ma duży wpływ na nasz wzrok. Jesteście ciekawi, które owoce zawierają jej najwięcej? Tutaj możecie być zaskoczeni. Na pierwszym miejscu znajdują się morele, na drugim wiśnie, a na trzecim czerwone grejpfruty. Bogate w witaminę A jest także mango oraz arbuzy.

Owoce z dużą zawartością witaminy E

Witamina E to kolejny po witaminie A czynnik, który wpływa na nasz wzrok. Jednak główną funkcją witaminy E jest opóźnianie procesów starzenia się naszego organizmu. W tym celu warto spożywać bogate w witaminę E owoce. Największą zawartość witaminy E znajdziemy w czarnych porzeczkach, mango, morelach oraz co ciekawe, w malinach.

Witamina B w owocach

Niestety, ale jeśli chodzi o zawartość witaminy B w owocach to znajdziemy jej dosłownie tyle, co na lekarstwo. W poszukiwaniu tej witaminy warto jednak sięgać po awokado, banany, pomarańcza, morele oraz jabłka. 

Owoce z zawartością witaminy K

Nasz organizm ma zdolność do samodzielnej produkcji witaminy K, która wpływa przede wszystkim na gospodarkę wapniową oraz procesy krzepnięcia krwi. Niemniej jednak warto uzupełniać jej niedobór właśnie owocami. Awokado, maliny, mango, morele, jabłka i truskawki – w tych owocach znajdziemy najwięcej witaminy K (w stosownej kolejności).

Zobacz również: