Ukraina Rosja

Wszystko wskazuje na to, że Władimir Putin za wszelką cenę, nawet kosztem ruiny gospodarczej w Rosji, chce zrealizować wojenne cele w Ukrainie. Właśnie Prezydent Federacji Rosyjskiej w rozmowie z kremlowskimi mediami potwierdził plan, o którym mówiło się od pewnego czasu.

Władimir Putin potwierdził swój nowy plan

Co ciekawe, nowy plan Putina nie dotyczy bezpośrednio działań wojennych w Ukrainie, ale ma zapobiegać kłopotom, które Rosja może napotkać wskutek rozpętanej przez siebie wojny.

„Prezydent Rosji Władimir Putin ma nowy pomysł na ratowanie gospodarki obłożonej sankcjami. Miałoby powstać Euroazjatyckie Centrum Eksportowe, który wspierałoby wymianę handlową między Rosją, „przyjaznymi” krajami byłego ZSRR oraz Azją.” – czytamy w materiale Onetu.

Na czym miałoby to wszystko polegać? Przede wszystkim Rosja bardzo aktywnie poszukuje odbiorców ropy naftowej, której coraz mniej jest sprzedawanej do Europy. Kryzys będzie się pogłębiał, bowiem coraz więcej zachodnich krajów rezygnuje z rosyjskich surowców.

Część ropy skupują już Chiny i Indie, lecz problemem dla Rosji jest cena surowca. Ta jest znacznie zaniżona w stosunku do tego, co płaciły Rosji Polska i kraje bałtyckie.

„Jest bardzo wskazane, aby powstały odpowiednie instytucje, które wsparłyby wzrost gospodarczy na kontynencie euroazjatyckim, w tym stworzenie Euroazjatyckiego Centrum Eksportowego, firmy ubezpieczającej wymianę handlową i założenie specjalnych stref ekonomicznych, które funkcjonowałyby ponad granicami. Może nawet warto byłoby im przyznać nadzwyczajne, ponadnarodowe uprawnienia” – przyznał otwarcie Władimir Putin o swoim nowym pomyśle.

źródło: Onet

Zobacz również: