Kaczyński

Właśnie pojawił się nowy sondaż wyborczy. Jarosław Kaczyński i Prawo i Sprawiedliwość mogą być spokojni o swoją przyszłość, ale do sporych roszad doszło na najniższym stopniu podium. Zyskuje ugrupowanie, które jeszcze nie tak dawno temu skazywane było na przysłowiowe pożarcie.

Kaczyński może być zadowolony. Prawo i Sprawiedliwość liderem sondażu wyborczego

Najnowszy sondaż wyborczy został wykonany przez pracownię Estymator na zlecenie portalu dorzeczy.pl. Pytanie standardowo brzmiało: „Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?”.

Zdecydowanym zwycięzcą sondażu wyborczego okazało się Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowanie zadeklarowało 39,5% badanych. Kaczyńskiemu znów zatem rośnie, ale tym razem, to niewielki wzrost o 0,3 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego badania.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska. Na ugrupowanie, któremu przewodniczy Donald Tusk chce zagłosować 28,4% badanych. Poparcie dla PO wzrosło o 1,3 punktu procentowego.

Zaskoczenie to z kolei trzecie miejsce. Na najniższy stopień podium wskoczyła Lewica, z poparciem 10,5%. Co prawda to spadek o 0,7 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego badania Estymatora, ale w innych sondażach Lewica ustępowała do tej pory pola Polsce 2050.

W przypadku tego sondażu Polska 2050 z Szymonem Hołownią w roli głównej spadła na czwarte miejsce. Chcce na nią głosować 8,2%. PSL cieszy się poparciem 6,2%, a Konfederacja około 5%. Na Pawła Kukiza głos chce oddać 1,6% badanych, a pozostałe ugrupowania, w tym Porozumienie Jarosława Gowina zgromadziły łącznie poniżej 0,5%.

O ile Jarosław Kaczyński może być zadowolony z wysokiego poparcia, to jednak nie dałoby ono samodzielnych rządów dla PiS-u. „Prawo i Sprawiedliwość otrzymałoby 224 mandaty (mniej o 11 w porównaniu z wynikiem wyborczym z 2019 roku). Oznacza to, że partia Jarosława Kaczyńskiego nie mogłaby liczyć na samodzielne rządy.” – czytamy w portalu dorzeczy.pl.

źródło: dorzeczy.pl

Zobacz również: