węgiel

Wiceminister Aktywów Państwowych przyznał, że sytuacja na rynku węgla w Polsce jest trudna. Podczas wystąpienia w Sejmie Piotr Pyzik zauważył, iż obecnie jego sprzedaż jest limitowana. Czy niebawem nie będzie czym palić?

W wyniku wojny w Ukrainie pojawiły się kłopoty z węglem

Wiceminister a jednocześnie, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego wypowiedział się na temat ograniczonej dostępności i wysokich cen węgla dla odbiorców indywidualnych i wspólnot mieszkaniowych.

Piotr Pyzik zaznaczył, iż obecnie na krajowym oraz światowym rynku węgla energetycznego jest trudna sytuacja podażowa i cenowa. Jest to spowodowane głównie wojną w Ukrainie oraz embargiem na węgiel z Rosji i z Białorusi. Pełnomocnik dodał, że problemy są nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach.

Przedstawiciel rządu zwrócił uwagę, iż do spółek Skarbu Państwa wpływa coraz więcej zapytań o zakup węgla pochodzących od odbiorców indywidualnych. „W związku z tym, spółki, mając na względzie aktualne zainteresowanie surowcem przekraczające ich bieżące możliwości podażowe, podjęły decyzję o wprowadzeniu ograniczeń sprzedaży w celu zapewnienia opału na następny sezon grzewczy dla jak największej liczby klientów” – wyjaśnił.

Jednocześnie polityk potwierdził, iż spółki Skarbu Państwa zwiększyły produkcję w 2022 r. Zdaniem Pyzika widać już pierwsze efekty tego typu działań. „W marcu wydobyto o 176 tys. ton węgla energetycznego więcej niż w marcu zeszłego roku. W 2022 r. spółki Skarbu Państwa planują zwiększenie wydobycia o ok. 1,5 mln ton węgla energetycznego” – podał pełnomocnik.

Wiceminister podkreślił, że rząd robi co może, aby kontrolować sytuację. „Prowadzone są również rozmowy dotyczące zwiększenia importów z kierunków innych niż Rosja” – powiedział. „Jeśli chodzi o kwestię zabezpieczenia węgla na sezon jesienno-zimowy, to rząd czyni wszystkie możliwe starania, żeby nie doszło do sytuacji deficytu węgla. I czynimy to również z Ministerstwem Klimatu” – dodał.

Przedstawiciel rządu przekazał także, że spółki Skarbu Państwa przygotowały ofertę dedykowaną odbiorcom indywidualnym w celu zapewnienia możliwości bezpośredniego kupna węgla od producenta bez marż pośredników. „Sprzedaż ta jest limitowana, aby umożliwić zakup, jak największej liczby klientów” – oświadczył.

źródło: Business Insider

Zobacz również: