Krakowscy policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który był poszukiwany za wyłudzenie usług hotelowych. Podczas zatrzymania okazało się, że mężczyzna podszywając się pod organizację charytatywną również wyłudzał gotówkę.

Kilka dni temu policjanci z I Komisariatu Policji otrzymali zgłoszenie od jednego z krakowskich hosteli, że jeden z gości korzystających z usług noclegowych nie zapłacił za pobyt i uciekł. Funkcjonariusze pracujący nad sprawą ustalili, że 40-letni mężczyzna od marca do sierpnia korzystał z usług noclegowych w jednym z hosteli. Gdy hostel wystawił klientowi rachunek za usługę – ten zniknął bez śladu.

Wczoraj (22.09) policjanci namierzyli poszukiwanego 40-latka. Podczas zatrzymania okazało się, że mężczyzna ma przy sobie legitymację, za pomocą której przedstawiał się jako pracownik organizacji charytatywnej pomagającej osobom niepełnosprawnym.

2

Na legitymacji widniało logo firmy, numer konta oraz zdjęcie i opis choroby, dla której były zbierane pieniądze. Jak wyjaśnili policjanci, mężczyzna dane te przypadkowo znalazł w sieci i przekopiował. Zatrzymany miał również przy sobie kartkę z danymi osób, które wpłaciły pieniądze, chcąc pomóc choremu chłopcu.

Na liście było kilkaset osób wymienionych z imienia i nazwiska z kwotą, jaką dana osoba wpłaciła oraz jej podpis.

Z zebranych danych wynika, że mężczyzna oszukał kilkaset osób wyłudzając od nich kilka tysięcy złotych. Mężczyzna znajdował darczyńców chodząc po blokach i kamienicach w centrum Krakowa, prosząc o pomoc. Opowiadając wzruszającą historię wzbudzał litość. Oszukane osoby wpłacały od kilku do kilkuset złotych. Aby uwiarygodnić swoją przestępczą działalność mężczyzna preparował listy z datkami wpisując również fałszywe dane i kwoty. Wyłudzone pieniądze przeznaczał na codzienne utrzymanie.

Mężczyzna usłyszał zarzuty wyłudzenia i doprowadzenia do niekorzystanego rozporządzenia mieniem. Policjanci nie wykluczają, że mężczyzna mógł korzystać również z usług innych hosteli, w których nie uregulował rachunku.

KWP Kraków / i