Mateusz Morawiecki i Jacek Sasin otrzymali list

Zamieszania wokół polskiego górnictwa ciąg dalszy. Właśnie do rządu, a w szczególności do Jacka Sasina i Mateusza Morawieckiego swoje pismo wystosowali przedstawiciele związku zawodowego Sierpień 80. Padły w nim naprawdę mocne słowa. Jaka będzie odpowiedź obozu Zjednoczonej Prawicy?

Jacek Sasin i Mateusz Morawiecki otrzymali pismo

Związek zawodowy Sierpień 80 nie może nadziwić się obecnej sytuacji wokół polskich kopalń. Ich zdaniem rząd pracuje nad zamknięciem kopalń, podczas gdy do naszego kraju trafiają coraz większe ilości importowanego węgla. Mateusz Morawiecki otrzymał pismo, w którym wyczytał kilka ostrych zdań pod swoim i Jacka Sasina adresem.

Jeszcze w lutym br. wicepremier Jacek Sasin publicznie deklarował, że uczyni wszystko, aby państwowe spółki energetyczne korzystały z polskiego węgla. Jak jednak wynika z informacji strony społecznej, w drugiej połowie lipca br. jedna ze spółek energetycznych sprowadziła drogą morską do Polski prawie 300 tys. ton węgla (ok. 200 tys. z Rosji i 100 tys. z Kolumbii).Statki te wpływały do naszych portów dokładnie w tym samym czasie, w którym w zaciszach Ministerstwa Aktywów Państwowych przygotowywano drastyczny plan dewastacji i likwidacji polskiego górnictwa węgla kamiennego na Śląsku. Plan ten zakładał niemal natychmiastowe zamknięcie trzyruchowej kopalni zespolonej „Ruda” (czyli kopalń: „Pokój”, „Halemba”, „Bielszowice”) i katowickiej kopalni „Wujek”. Razem tylko w samych tych rudzkich kopalniach jest to ok. 10 tysięcy rodzin, które stracą środki utrzymania i oznacza upadek całego blisko 140-tysięcznego miasta – czytamy w piśmie od związkowców.

Póki co, Mateusz Morawiecki nie przekazał żadnej odpowiedzi opinii publicznej. Internauci nie mają jednak wątpliwości, że Premier i Jacek Sasin będą musieli się naradzić, co odpowiedzieć coraz bardziej zniecierpliwionym związkowcom i górnikom.

źródło: Business Insider, mat. prasowe

Zobacz również: