Andrzej Horban
Radek Pietruszka, PAP

Część społeczeństwa z niepokojem spogląda na to, co w kwestii koronawirusa dzieje się w Polsce. Rząd zdecydował się przedłużyć obowiązujące obostrzenia co najmniej do końca stycznia. Nienajlepsze informacje ma też prof. Andrzej Horban. Mówi o brytyjskim wariancie koronawirusa w Polsce i założeniu, przy którym uda się nam normalnie żyć.

Prof. Andrzej Horban w szczerym wywiadzie

Główny doradca premiera do spraw COVID-19 i przewodniczący Rady Medycznej był gościem programu „Gość Wydarzeń” na antenie Polsatu. Prof. Andrzej Horban mówił o sytuacji pandemicznej w Polsce, o „stawiających się” przedsiębiorcach czy o brytyjskim wariancie koronawirusa.

„Przy zachowaniu rygoru uda nam się normalnie żyć. Zaczynamy powolutku uruchamiać różne dziedziny życia” – przyznał prof. Andrzej Horban. Jednocześnie główny doradca premiera do spraw COVID-19 wyjawił, że rozumie Polaków, którzy mają dość „życia” w zamknięciu. Przyznał jednak, że nie jest to typowe zamknięcie, bo możemy korzystać ze świeżego powietrza.

Interesująca jest też perspektywa z punktu widzenia Horbana w walce z koronawirusem. „Jeżeli utrzyma się tendencja, że będziemy mieli mniej zakażeń lub tyle samo, na pewno nie więcej, to zaczniemy proponować rozluźnienie rygorów (…) Wiadomo, że sytuacja wielu branż jest trudna. (…) Jesteśmy tuż przed rozwiązaniem problemu. (…) – mówi profesor.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kaja Godek obiektem drwin ze strony Internautów. Wystarczyło jedno zdjęcie

„Dlaczego tak ostrożnie? Proszę zwrócić uwagę na to, co dzieje się w Wielkiej Brytanii. (…) Brytyjczycy rozpoczęli dramatyczną walkę o życie obywateli. (…) Emigranci, którzy tam żyją, odwiedzili rodziny w święta i istnieje uzasadniona obawa, że mamy w Polsce brytyjski wariant koronawirusa, który jest łatwiej transmitowany” – dodaje prof. Andrzej Horban, pytany, dlaczego rząd tak niemrawo zdejmuje obostrzenia pandemiczne.

CZYTAJ TAKŻE: Wypłynęły taśmy PiS. Na nagraniach podsłuchanych polityków pada wiele gróźb

źródło: Polsat, Interia

Zobacz również: