koronawirus na banknotach

Choć w ostatnich dniach pandemia koronawirusa przyhamowała w Polsce, to wciąż odnośnie śmiercionośnego wirusa z Wuhan jest więcej pytań, niż odpowiedzi. Jedną z takich spraw, która niezwykle nurtuje społeczeństwo są pieniądze. Wszyscy zastanawiają się, jak długo koronawirus utrzymuje się na banknotach? Dzięki najnowszemu badaniu poznaliśmy odpowiedź. 

Jak długo koronawirus utrzymuje się na pieniądzach?

Najnowsze badania są, co tu dużo ukrywać, zaskakujące. Wreszcie, po długim czasie oczekiwania poznaliśmy odpowiedź na pytanie, jak długo koronawirus utrzymuje się na banknotach.

Badanie ryzyka zakażenia się koronawirusem poprzez kontakt z pieniędzmi zostało przeprowadzone na zlecenie Banku Anglii (BoE). Wynika z niego jasno, że ryzyko zakażenia się poprzez kontakt z banknotami jest stosunkowo niskie, a sam koronawirus utrzymuje się na banknotach zdecydowanie krócej, niż na innych powierzchniach. Nie neguje to jednak faktu, że płatności kartami czy płatności zbliżeniowe w dobie pandemii są bezpieczniejsze.

Od razu, jak tylko Bank Anglii otrzymał wyniki zleconego przez siebie badania, zdecydował się podzielić nimi z opinią publiczną. Naukowcy stwierdzili, że koronawirus może utrzymywać się na banknotach do godziny czasu. Po 60 minutach ryzyko zakażenia się maleje praktycznie do zera. Wówczas przetrwać jest w stanie tylko maksymalnie 5% komórek wirusa, a po 24 godzinach nawet mniej niż 1%.

Dlatego też warto podkreślić, że zdecydowanie większe ryzyko zakażenia niż poprzez kontakt z banknotami istnieje poprzez dotykanie koszyka na zakupy, klawiatur z PIN-em czy dotykowych terminali w samoobsługowych kasach, a nawet produktów na półkach. Dlatego też warto pamiętać o rękawiczkach i regularnej dezynfekcji.

„Skażenie banknotów najprawdopodobniej następuje pośrednio, gdy przekazuje je zainfekowana osoba lub gdy ktoś dotknie skażonej powierzchni, a następnie dotknie banknotu. Skażenie w ten sposób zwykle powoduje znacznie niższy poziom obecności wirusa niż w przypadku bezpośredniego skażenia opisanego w tym badaniu” – donosi portal Interia, powołując się na wyniki przedstawionego wyżej badania.

  1. Rząd PiS będzie kontrolował pieniądze Polaków. Trwają prace nad nową ustawą
  2. Meghan Markle była w ciąży. Wiadomo co stało się z jej dzieckiem, przyznała to publicznie
  3. Kinga Rusin nie wytrzymała. Ostre słowa nt. wydarzeń podczas Strajku Kobiet

Zobacz również: