rząd PiS

Rząd Mateusza Morawieckiego wpadł na nowy pomysł. PiS w obliczu kryzysu gospodarczego chce jeszcze bardziej przyglądnąć się pieniądzom obywateli. Zwłaszcza pod kątem tego, czy pochodzą one z legalnego źródła przychodu. Dlatego też trwają pracę nad nową ustawą.

Rząd PiS bierze pod lupę pieniądze Polaków

„Nowy system pozwoli rządowi i służbom zebrać dane o rachunkach obywateli. Dzięki niemu mają sprawniej działać i lepiej zwalczać przestępstwa” – czytamy na portalu InnPoland.

Informacje jako pierwsze przekazało Radio ZET, które powołało się na depeszę Polskiej Agencji Prasowej. Już w pierwszym kwartale 2021 roku możemy spodziewać się wprowadzenia w życie przepisów dotyczących Systemu Informacji Finansowej.

Dzięki temu rząd PiS, a właściwie podległe mu służby takie, jak policja, prokuratura, sądy czy CBA będą miały więcej uprawnień względem pieniędzy Polaków. 

„System ułatwi pracę różnym organom prowadzącym postępowania, ponadto pozwoli przeanalizować masowo dane w celu zlokalizowania potencjalnych rachunków wykorzystywanych do działalności przestępczej” – czytamy na wskazanym wyżej portalu.

Warto też przypomnieć o uprawnieniach, które w ostatnim czasie, za rządów PiS uzyskała Skarbówka. System monitorowania rachunków bankowych pozwala na działania, mające wykryć wyłudzenia podatkowe (STIR). Dzięki temu Skarbówka może zablokować nawet konto firmowe na okres 3 miesięcy, jeśli istnieją obawy o niewykonanie zobowiązania podatkowego. Choć wielu przedsiębiorców nie zgadza się z takimi decyzjami, to ostatnie wyroki sądów tylko utrwalają nas w przekonaniu, że Skarbówka jak najbardziej ma prawo to uczynić.

Wielu jest oburzonych najnowszymi uprawnieniami i tym, co wkrótce ma zostać wprowadzone. Wiele osób twierdzi, że pieniądze Polaków są coraz bardziej inwigilowane przez rząd PiS. Czy słusznie, czy nie, to zostawiamy Waszej ocenie w komentarzach.

źródło: InnPoland, mat. prasowe

  1. Narobiła wstydu w Milionerach. Ten odcinek przejdzie do historii programu
  2. Kinga Rusin nie wytrzymała. Ostre słowa nt. wydarzeń podczas Strajku Kobiet
  3. Wyciekły zdjęcia Donalda Tuska sprzed lat. Do tej pory nikt ich nigdzie nie publikował

Zobacz również: