wypadek z udziałem tramwaju
foto: zdjęcie poglądowe

Prokuratura postawiła zarzuty zabójcy 39-letniego mężczyzny. Ofiara zginęła pod kołami tramwaju. Chociaż nie ma żadnych wątpliwości, iż młody człowiek dokonał morderstwa z premedytacją, to grozi mu zaskakująco niski wymiar kary. Dlaczego została podjęta tak szokująca decyzja?

Prokuratura działa zgodnie z obowiązującym prawem

Do morderstwa doszło 18 października w Holandii, a konkretnie na przystanku tramwajowym w mieście Haga. To właśnie tam, nastoletni chłopak, zupełnie bez powodu, wepchnął 39-letniego Polaka pod koła rozpędzonego tramwaju. Ofiara nie miała żadnych szans na przeżycie, zginęła na miejscu.

Mieszkańców miasta poruszyła ta, jakby nie było, bezsensowna śmierć. W miejscu tragedii tj. na Rijswijkse Landingslaan w dzielnicy Ypenburg w Hadze złożono kwiaty i zapalono znicze. Wydaje się, iż tym, co dodatkowo bulwersuje jest fakt, iż zbrodni dokonał zaledwie 15-letni chłopak. Mało tego, prokuratura wykluczyła, aby całe zdarzenie było nieszczęśliwym wypadkiem.

Z pewnością dzięki zeznaniom świadków tragedii oraz zapisom monitoringu udało się ustalić sprawcę zabójstwa. Holenderska policja nie musiała zbyt długo szukać podejrzanych. Okazało się, że zamieszani w morderstwo sami zgłosili się na komendę. Tym co szokuje, jest ich młody wiek. Zatrzymano bowiem dwóch 15-latków i jednego 18-latka.

Według prokuratury, to jeden z 15-latków wepchnął 39-latka pod rozpędzony tramwaj. Młody mieszkaniec Hagi, usłyszał zarzuty i został tymczasowo aresztowany. Teraz grozi mu kara więzienia. Chłopak może spędzić jednak za kratami zaledwie rok! Dlaczego tylko tyle? Czy prokuratorzy popełnili jakiś błąd? Skąd tak skandaliczny niski wymiar kary?

Otóż prokuratura nie miała innego wyjścia. Po prostu, holenderskie prawo nie przewiduje surowszej kary dla dzieci w wieku 14-15 lat. „Nieletni przestępcy są traktowani dużo bardziej łagodniej niż dorośli”, „Dorośli mogą zostać skazani na dożywocie, ale w prawie karnym dotyczącym nieletnich obowiązują inne standardy”, „Dzieci w wieku 14 lub 15 lat nie można skazać na więcej niż rok więzienia, a dla nieletnich w wieku 16 i 17 lat to najwyżej dwa lata” – tłumaczy jeden z miejscowych dzienników.

Na koniec dodajmy jeszcze kilka słów o zamordowanym Polaku. Otóż haska policja przekazała, iż mężczyzna nie posiadał stałego miejsca zamieszkania ani zameldowania. Nastolatkowie za cel obrali sobie zatem bezdomnego.

Źródło: Fakt, PAP

Zobacz również: