Pielęgniarki, czyli 1/2 tzw. pierwszego frontu walki z koronawirusem zapowiadają strajk? Przesłanki są do tego niemałe. „Kiedy kurz opadnie, łatwo będzie ludziom o tym wszystkim zapomnieć” – tłumaczy szefowa OZZPiP. Planowany Strajk Pielęgniarek zadziwił Niedzielskiego.

Najpierw Strajk Kobiet, później Strajk Przewoźników, jeszcze wcześniej Strajk Rolników. Mówiąc krótko i z dużą dozą dystansu – robi się kolejka, bowiem swój protest zapowiadają już pielęgniarki. Problem w tym, że Strajk Pielęgniarek jest kolejnym tematem, który dzieli Polaków. Powiedzmy sobie wprost; teraz czas na jakiekolwiek strajki jest zgoła nie najlepszy, jednak z drugiej strony; jak nie teraz, to kiedy? „Kuć żelazo póki gorące” mówią niektórzy. Jednak odpowiedź na to pytanie nadchodzi równie szybko: „są pewne priorytety!”. O tym mówi między innymi właśnie Krystyna Ptok w ostatnim wywiadzie dla Wysokich Obcasów.

„Dziewczyny są wymęczone. Po nocach śnią im się pacjenci, których nie udało się uratować. Zaczęły się stany lękowe, nerwice. Minister mówi, że to zły czas. A my mówimy – dobry. Bo kiedy kurz opadnie, łatwo będzie ludziom o tym wszystkim zapomnieć” – mówiła szefowa Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych.

„Na razie nie mówi się źle. Gdy odejdziemy od łóżek, może się zacząć potężna krytyka. Że zostawiamy pacjentów” – tłumaczy Krystyna Ptok.

Strajk Pielęgniarek – Minister Zdrowia zaskoczony

Polacy podzieleni w tej sprawie, jak niestety w wielu innych. Bo kto jeśli nie pielęgniarki i lekarze mają pomóc w walce z pandemią? Kolorowo nie jest, jednak taki strajk może spowodować, iż będzie tylko gorzej z polską służbą zdrowia. Mimo tego przedstawicielki branży pielęgniarskiej tłumaczą, iż jeśli się coś nie zmieni, będzie coraz mniej rąk do pracy. Co więcej do dyskusji wtrąciła się m.in. również Dorota Gardias Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych w rozmowie z money.pl: „być może do strajku dołączą diagności, technicy, ratownicy medyczni”.

Tymczasem na ten temat wypowiedział się kilka dni temu Minister Zdrowia, który jest wyraźnie zdziwiony taką zapowiedzią. A nastąpiło to niedługo to niedługo po ukazaniu się wypowiedzi szefowej OZZPiP.

„Prowadząc dialog ze środowiskiem pielęgniarek i położnych, uzgodniliśmy pewne rozwiązania dotyczące wynagrodzeń, więc nie wiem, czego dotyczą dokładnie wtorkowe postulaty” – tłumaczył w środę Minister Zdrowia Adam Niedzielski.