Jak donosi brytyjski dziennik The Mirrow na Filipinach doszło do kolejnego ślubu z niepełnoletnią dziewczyną. Organizacja Girls Not Brides przekazała niepokojące informacje na temat zawierania małżeństw w tym kraju.

Zagraniczne media donoszą, iż 48-letni mężczyzna Abdulrzak Ampatuan poślubił niemal 4-krotnie młodszą od siebie dziewczynkę. Co więcej Filipińczyk ma już swoje dzieci, które są w wieku dziewczynki. Będzie ona zmuszona do przejęcia obowiązki opieki nad nimi. Jak się okazuje Ampatuan oczekuje, iż będzie miał potomstwo z dziewczynką, kiedy ta ukończy edukację w wieku 20 lat. Warto dodać, że dziewczynki, której tożsamości media jednak nie podają jest już jego piątą żoną.

Do ślubu doszło już 22 października tego roku, jednak informacja o tym wpłynęła do mediów zaledwie kilka dni temu. Ceremonia odbyła się w mieście Mamasapano w prowincji Maguindanao. Do sieci trafiło kilka mrożących krew w żyłach zdjęć, na których mężczyzna miał całować dziewczynkę w policzek. Jak The Mirrow miał on powiedzieć: ” Cieszę się, że ją znalazłem i spędzam z nią dni opiekując się moimi dziećmi”.

Girls Not Brides: 15 proc. dziewcząt wychodzi za mąż przed 18. rokiem życia

Niemal nie do wyobrażenia jest przepaść pomiędzy takim krajem jak Filipiny a krajami europejskimi pod względem przestrzegania praw człowieka. Organizacja Girls Not Brides ma na celu ostatecznie wyeliminować na świecie małżeństwa wśród dzieci. Przeszkodą często jest niestety wiara, która w wielu krajach dopuszcza się je, a nawet nakłania.

Na Filipinach w prowincji Maguindanao niemal 83 proc. wyznawców stanowią muzułmanie. Nie we wszystkich, lecz w niektórych rejonach Filipin małżeństwa z dziećmi wciąż są dopuszczalna, kiedy dziewczynka wejdzie w okres dojrzewania, tj. kiedy pojawi się u niej pierwsza miesiączka.

Według danych organizacji GNB około 15 proc. dziewcząt wychodzi za mąż przed 18. rokiem życia, A kolejne 2 proc. przed ukończeniem 15. lat.

„Izolowane, pozbawione wolności dziewczynki często są pozbawione władzy. Odbierane im jest podstawowe prawo do zdrowia, edukacji i bezpieczeństwa. Panna młoda, która jest dzieckiem nie jest gotowa ani fizycznie, ani emocjonalnie, by zostać żoną i matką” – komentuje organizacja GNB.

ŹRÓDŁO: The Mirrow, ofeminin.pl

Zobacz również: