eksplozja w Kabulu

Na swojej oficjalnej stronie internetowej Polska Policja wystosowała apel do wszystkich obywateli, ze szczególnym ukierunkowaniem na seniorów. Jeżeli należysz do tej grupy osób lub masz wśród bliskich jakiś seniorów, koniecznie przekaż im tę wiadomość i pokaż film, który publikujemy poniżej. Drobny gest może okazać się na wagę złota, bowiem oszuści są coraz bardziej bezwzględni.

Policja ostrzega wszystkich seniorów

Kolejny raz na terenie kraju uaktywnili się przestępcy, którzy próbując wykorzystać zamieszanie z koronawirusem, wyłudzają pieniądze od niczego nieświadomych seniorów. Metody działania oszustów są coraz bardziej bezwzględne. Potrafią oni wyłudzić ostatni grosz od schorowanych ludzi czy nawet oszczędności życia. Nie zważają na to, że ktoś potrzebuje te pieniądze na operację czy przetrwanie.

Dlatego też tak ważne jest zachowanie czujności i poinformowanie swoich bliskich seniorów o zagrożeniu oraz o tym, jak się uchronić przed działaniem oszustów. Poniżej publikujemy najważniejsze informacje, które znalazły się w komunikacie, który wystosowała Polska Policja.

„Przestępcy działający metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” wciąż oszukują. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią oszczędności życia starszych ludzi. Najlepszą radą, gdy ktoś usiłuje telefonicznie uzyskać od nas przekazanie gotówki, rozłączyć się i zadzwonić na policję” – przekazują mundurowi.

W dalszej części komunikatu Policji poznajemy schemat, jakim działają oszuści. Warto bardzo dokładnie zapoznać się z tymi informacjami.

„Schemat oszustwa „na policjanta” za każdym razem jest bardzo podobny. Do seniora dzwoni osoba podająca się za funkcjonariusza policji. Twierdzi, że rozpracowuje szajkę oszustów pracujących w bankach lub grupę hakerów włamujących się na konta. Oszczędności są oczywiście zagrożone, trzeba je natychmiast wypłacić i zabezpieczyć. Fałszywy funkcjonariusz podczas rozmowy stara się być jak najbardziej wiarygodny. Często podaje fikcyjny numer legitymacji służbowej lub numer gabinetu w komendzie, w której podobno na co dzień służy. Oszuści, aby upewnić swojego rozmówcę, że faktycznie rozmawiają z policjantem, każą wybrać w telefonie numer 112, pod którym można potwierdzić dane rzekomego mundurowego. Jeśli jednak ofiara wybierze podczas rozmowy numer alarmowy, wtedy wcale nie połączy się z policją, tylko nadal będzie kontynuować rozmowę z oszustem, który w tym czasie przekazuje słuchawkę drugiemu przestępcy, podszywającemu się pod oficera dyżurnego” – czytamy.

Jak uchronić się przed oszustami? Policja radzi

Policjanci proszą, aby bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania. Przy każdej próbie oszustwa, należy niezwłocznie poinformować policję (można użyć do tego numeru alarmowego 112). Dzięki temu uchronimy inne osoby i pomożemy namierzyć przestępców. W przypadku, kiedy ktoś podszywa się pod naszą rodzinę czy znajomego, należy niezwłocznie skontaktować się z bliskimi i zweryfikować takie okoliczności. Nie należy otwierać drzwi osobom nieznajomym, a tym bardziej nie przekazywać nieznajomym gotówki. Policja nie stosuje takich metod do działań operacyjnych. A jeśli ktoś podaje się za policjanta, to należy go wylegitymować przed podjęciem przez niego czynności. Jako wylegitymowanie rozumie się przekazanie stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Wówczas możemy skontaktować się z najbliższą jednostką policji i zweryfikować, czy taka osoba rzeczywiście jest policjantem.

Nie daj się nabrać „na wnuczka” i „na policjanta”

Poniżej znajdujemy film, który Policja zamieściła na swojej stronie internetowej. Pozwoli on w przystępny i łatwy sposób zrozumieć metody działania oszustów, wyłudzających pieniądze od seniorów.

Zobacz również: