wojna na Ukrainie

Nie ma praktycznie miesiąca, by prasa nie rozpisywała się o 500 plus. Wszak rządowy program, który pomógł wielu polskim rodzinom ma wciąż swoich zagorzałych zwolenników, ale też spore oręże przeciwników. Wszyscy jednak zauważają, że w budżecie państwa zaczyna brakować pieniędzy, a to może wiązać się ze zmianami w sztandarowym programie socjalnym Prawa i Sprawiedliwości.

Dojdzie do zmian w 500 plus?

Temat na nowo poruszył „Super Express”. Po publikacji tabloidu strach padł na wszystkich tych, którzy otrzymują 500 plus tylko na pierwsze dziecko. Wkrótce może okazać się, że świadczenie to zostanie cofnięte, a rząd Prawa i Sprawiedliwości wróci do „starych” zasad. Czy rzeczywiście będzie wypłacał tylko 500 plus na drugie i każde kolejne dziecko? Wątpliwości nie ma jeden z ekspertów, cytowany przez „Superaka”.

„Rząd powinien zrezygnować z akcji socjalnych, na które nas nie stać, 500+ na pierwsze dziecko powinno być zlikwidowane, podobnie 13. i 14. emerytura. Trzeba spojrzeć faktom w oczy i z tych regulacji zrezygnować” – mówi bez ogródek Cezary Kaźmierczak, Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Choć jeszcze kilka tygodni temu rząd Prawa i Sprawiedliwości wyraźnie zaznaczał, że nie zamierza grzebać przy 500 plus. Teraz coraz więcej ekspertów, coraz bardziej zagorzale o to apeluje. Wydaje się jednak, że PiS nie ugnie się pod naciskami. Zwłaszcza, że podczas kampanii prezydenckiej obietnicę utrzymania programu prorodzinnego złożył Andrzej Duda.

Niemniej jednak, w związku z szalejącą pandemią koronawirusa, w budżecie i służbie zdrowia zaczyna brakować pieniędzy. Zauważa to także cytowany powyżej Cezary Kaźmierczak. Z pewnością pieniądze uzyskane z ograniczenia 500 plus pomogłyby rozwiązać, może nie wszystkie, ale większość problemów. A co za tym idzie, jeszcze skuteczniej walczyć z koronawirusem.

„Rząd musi mieć pieniądze, a nie je palić” – mówi odważnie Kaźmierczak.

Co sądzicie o tym pomyśle?

  1. Poznajecie? Nowe wieści o Britney Spears nie napawają optymizmem. Jest gorzej niż wszyscy przypuszczali
  2. Meghan Markle opowiedziała o wszystkim w drobnych szczegółach. Ludzie przecierają oczy
  3. Błyszczała w „Tańcu z Gwiazdami”. Teraz opublikowała zdjęcie, którym żyje cała Polska

Zobacz również: