Szwajcarska KESB, czyli służba odpowiedzialna za ochronę dzieci w kantonie Berno, zakazała babci 7-latki publikowania jej zdjęć na Facebooku oraz w innych mediach społecznościowych. Gdy kobieta odmówiła, KESB zagroziła jej konsekwencjami prawnymi.
KESB interweniowała po tym, jak otrzymała zgłoszenie od matki 7-letniej dziewczynki. Kobieta przyznała, że nie jest w stanie dojść ze swoją matką do porozumienia.
W pierwszej kolejności służby wysłały list do babci dziewczynki z prośbą o zaprzestanie publikowania jej zdjęć w mediach społecznościowych. Kobieta odpowiedziała wprost, że nie zastosuje się do wskazanych zaleceń i w dalszym ciągu będzie umieszczać w sieci fotografie 7-latki.
Naukowcy z AVG w publikacji „Wszystko dla lajka: Udostępnianie kontra bezpieczeństwo dzieci”, podkreślają, że „w dzisiejszych czasach, dzieci rodzą się nie tylko w świecie realnym, ale i wirtualnym”. „Prywatność dzieci jest narażona na działanie mechanizmów marketingowych i algorytmów” – dodają.
– Gdy publikujemy zdjęcie w sieci, nigdy nie wiemy, kto je ogląda i w jakim celu – mówi w rozmowie z portalem „Business Insider” Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji.  Przypomina on,  że zdjęcia dzieci mogą stać się przedmiotem fascynacji osób o skłonnościach pedofilskich.

– Zdjęcia pozostawiają ślad w internecie i mogą później zaszkodzić dzieciom – powiedziała w rozmowie z portalem 20 Minuten Yvonne Feri, zajmująca się ochroną praw dzieci.

źródło: RadioZET.pl

 

Zobacz również: