Choć styl art deco powstał blisko sto lat temu wcale się nie zestarzał. Wprost przeciwnie – współczesne wnętrza urządzone w tej konwencji zachwycają swoim ponadczasowym designem oraz wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi.

Konwencja art deco powstała w okresie międzywojennym, jednak śmiało może konkurować z nowinkami w zakresie aranżacji wnętrz. Jego twórcy postulowali odrodzenie rzemiosła, syntezę sztuk oraz ściśle powiązanie działalności artystycznej z przemysłem. To właśnie dlatego podczas projektowania wnętrz oraz sztuki użytkowej tak dużą wagę przywiązywali do drobiazgów, które ówczesne stylizacje zamieniały w prawdziwe arcydzieła. Wnętrza urządzone w tej konwencji łączyły sentymentalizm, luksus, elegancję i wysoką jakość, kreując przestrzenie jedyne w swoim rodzaju. Do wykończenia współczesnych stylizacji art deco można wybrać elementy wykonane z konglomeratu kwarcytowego Technistone, które wyróżniają się ponadczasowym designem oraz świetnymi właściwościami.
Piękno marmuru we wnętrzach art deco
W aranżacjach art deco przeważa jasna kolorystyka. Ściany można pomalować lub wyłożyć tapetą, jednak najlepiej w białym lub beżowym kolorze. Następnie warto wykończyć je sztukateriami, które wniosą do wnętrza sentymentalny rys, a zarazem podkreślą stylowy i wyszukany charakter przestrzeni. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia, podłogę należy wyłożyć drewnem lub wysokiej jakości płytkami. Płytki sprawdzą się szczególnie dobrze w bardzo eksploatowanych oraz narażonych na wilgoć i częste zmiany temperatury wnętrzach, czyli holach, kuchniach i łazienkach. W stylu art deco doskonale zaprezentują się powierzchnie imitujące fakturę marmuru, nadające pomieszczeniu luksusowego i eleganckiego wyrazu, dlatego do zwieńczenia aranżacji warto wybrać płytki wykonane z materiału Technistone, powstałe z fascynacji wyglądem drogocennych kamieni. Wybierać można spośród materiałów przywodzących na myśl marmur Carrara: Noble Areti Bianco, Noble Lusso Champagne, Noble Carrara oraz Noble Supreme White, Calacatta: Crystal Calacatta Amnis i Crystal Calacatta Silva czy Botticino: Noble Botticino. Ze względu na jasną kolorystykę oraz idealne odwzorowanie wyglądu marmuru, elementy wykonane z tych materiałów idealnie wkomponują się w główne założenia stylu art deco.

Dekoracje na najwyższym poziomie
Styl art deco jest wyjątkowym kierunkiem artystycznym, dlatego we wnętrzach urządzonych w tej konwencji nie może zabraknąć drobiazgów, które to zaakcentują. Mowa przede wszystkim o zastosowaniu charakterystycznych, geometrycznych wzorów, a także zaokrąglonych form i połyskliwych faktur. Konglomerat kwarcytowy Technistone jest bardzo łatwy w obróbce, dlatego można docinać go do dowolnych kształtów oraz rozmiarów. Ciekawym rozwiązaniem będzie wykonanie z niego płyt podłogowych o geometrycznym wzorze, blatu kuchennego z obłymi krawędziami czy zdobnej mozaiki. Dzięki wysokim walorom estetycznym, materiał ten można także z powodzeniem stosować w salonach. Posadzka, dekoracja ścienna czy okładzina kominkowa wykonana z płyt Technistone imitujących fakturę marmuru, nada wnętrzu ponadczasowego wyglądu. Za sprawą świetnych właściwości, takich jak: wysoka odporność na zarysowania i uszkodzenia, niepodatność na działanie wilgoci i częste zmiany temperatury, antybakteryjność i łatwa pielęgnacja, możemy być pewni, że elementy wykonanie z niego posłużą nam natomiast długie lata. Zwieńczeniem aranżacji art deco będą stylizowane meble, antyki nawiązujące do minionych epok, okazałe lampy i bogato zdobione lustra.

Zobacz również: