Ma 40 milionów wyznawców: skazano go na dożywocie za gwałt na 16-latce

0
fot. Wikipedia

Sąd w Dźodhpur na północnym zachodzie Indii skazał na dożywocie samozwańczego guru Asarama Bapu za gwałt, jakiego dopuścił się kilka lat temu na 16-letniej dziewczynie. Siły bezpieczeństwa obawiają się aktów przemocy ze strony zwolenników Asarama.

Przeciw 77-letniemu Asaramowi toczy się jeszcze drugi proces w sprawie gwałtu, jakiego miał się dopuścić na innej kobiecie między 2002 i 2004 r. w Surat w stanie Gudźarat. Policja prowadzi też wobec niego dochodzenie w sprawie korupcji i fałszerstwa.

Co najmniej dziewięciu świadków w ciągnących się latami procesach o gwałty zostało zaatakowanych, z czego trzej zmarli. Także w sprawie tych napaści toczy się policyjne śledztwo. Rodziny ofiar twierdzą, że stoją za nimi guru i jego zwolennicy.

Siły bezpieczeństwa w Dźodhpur w stanie Radźasthan obawiają się zamieszek i aktów przemocy ze strony zwolenników skazanego guru. W 2017 r. skazany za gwałt został inny guru, Garmeet Ram Rahim Singh; najpierw uzbrojeni mężczyźni próbowali go odbić, a potem wybuchły zamieszki z udziałem ok. 200 tys. ludzi; doprowadziły do śmierci co najmniej 23 osób.

Asaram został aresztowany w 2013 r., gdy dwoje jego wyznawców oskarżyło go o zgwałcenie ich córki. Do gwałtu doszło w należącej do niego aśramie w Dźodhpur, gdzie uczył medytacji i jogi. Dzień po przybyciu rodziny do jego aśramy Asaram wezwał 16-latkę do swojego pokoju pod pretekstem „uleczenia” jej z opętania; następnie zgwałcił ją i zmuszał do innych czynności seksualnych, podczas gdy rodzice ofiary przed wejściem intonowali wskazane przez niego modlitwy.
Asaram miał zagrozić dziewczynie, że zabije członków jej rodziny, jeśli powie komuś o gwałcie. Gdy jednak powiedziała rodzicom o zajściu, nie zostali już wpuszczeni do aśramy.

Asaram Bapu urodził się jako Asumal Harpalani w wiosce na terytorium dzisiejszego Pakistanu. W latach 60. zaczął praktykować u różnych guru, z których jeden nadał mu obecny przydomek. Pierwszą aśramę założył na początku lat 70.; a jego wpływy i rzesze zwolenników rosły w kolejnych dekadach w całych Indiach i innych częściach świata.

Asaram twierdzi, że ma 40 mln wyznawców i stworzył 400 ośrodków duchowych w 19 krajach. W przeszłości na jego wystąpieniach pojawiało się wielu ważnych polityków indyjskich, w tym obecny premier Narendra Modi. Guru zgromadził ogromny majątek.

żródło PAP

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ