Popularny lek przeciwbólowy ibuprofen niszczy męskie hormony i produkcję testosteronu oraz powoduje kurczenie się jąder młodych mężczyzn – wynika z badania opublikowanego w poniedziałek w czasopiśmie Proceedings of National Academy of Sciences.

Regularne stosowanie ibuprofenu spowodowało również u młodych mężczyzn, w tym u sportowców, rozwój choroby hormonalnej związanej ze zmniejszoną płodnością – wynika z badań francuskich i duńskich naukowców.

Badanie jest kontynuacją badań rozpoczętych na kobietach w ciąży – wyjaśnił Bernard Jégou, współautor i dyrektor Instytutu Badań Środowiska i Zdrowia w Pracy we Francji.

Jégou oraz zespół francuskich i duńskich naukowców badał skutki zdrowotne, gdy matka, która miała rodzić, zażyła jeden z trzech łagodnych środków przeciwbólowych: aspirynę, acetaminofen (znany również jako paracetamol) i ibuprofen.

Badania wykazały, że wszystkie trzy lekarstwa, które zażywały kobiety podczas ciąży, wpłynęły na jądra męskich dzieci. Jądra nie tylko produkują plemniki, ale także wydzielają testosteron, główny męski hormon płciowy.

– Wszystkie trzy leki ​​zaburzają męskie hormony – wyjaśnił David M. Kristensen, współautor badań, z Wydziału Neurologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Kopenhadze. – Te trzy leki zwiększyły nawet prawdopodobieństwo urodzenia się chłopców z wadami wrodzonymi – zauważyła Kristensen. – Wiedząc o tym, zastanawialiśmy się, co stanie się z dorosłymi. Skoncentrowalismy się na badaniu ibuprofenu, który miał najsilniejsze skutki.

Ibuprofen jest często stosowany przez sportowców, w tym olimpijczyków i zawodowych piłkarzy na przykład, przed imprezą, aby zapobiec bólowi, powiedział. Czy są jakieś konsekwencje zdrowotne dla sportowców, którzy rutynowo używają tego NLPZ?

Zespół badawczy zwerbował 31 ochotników płci męskiej w wieku od 18 do 35 lat. Spośród nich 14 otrzymało dzienną dawkę ibuprofenu, którą przyjmuje wielu sportowców zawodowych i amatorów: 600 miligramów, dwa razy dziennie. Ta dawka 1200 mg na dobę jest maksymalną wartością graniczną zgodnie z etykietami ogólnych produktów ibuprofenu. Pozostałych 17 ochotników otrzymało placebo.

W przypadku mężczyzn przyjmujących ibuprofen, w ciągu 14 dni, ich hormony luteinizujące – wydzielane przez przysadkę mózgową i stymulujące jądra do produkcji testosteronu – zostały skoordynowane z poziomem ibuprofenu krążącym we krwi. W tym samym czasie zmniejszył się stosunek testosteronu do hormonów luteinizujących, co jest oznaką dysfunkcyjnych jąder.

Ta nierównowaga hormonalna spowodowała wyrównany hipogonadyzm, stan związany z upośledzeniem płodności, depresją i zwiększonym ryzykiem incydentów sercowo-naczyniowych, w tym niewydolności serca i udaru mózgu.

– Jest pewne, że te efekty są odwracalne – powiedział Jégou. – Jednak nie wiadomo, czy efekty długoterminowego stosowania ibuprofenu są odwracalne – dodał.
eps

Zobacz również: