Popularny lek przeciwbólowy ibuprofen niszczy męskie hormony i produkcję testosteronu oraz powoduje kurczenie się jąder młodych mężczyzn – wynika z badania opublikowanego w poniedziałek w czasopiśmie Proceedings of National Academy of Sciences.

Regularne stosowanie ibuprofenu spowodowało również u młodych mężczyzn, w tym u sportowców, rozwój choroby hormonalnej związanej ze zmniejszoną płodnością – wynika z badań francuskich i duńskich naukowców.

Badanie jest kontynuacją badań rozpoczętych na kobietach w ciąży – wyjaśnił Bernard Jégou, współautor i dyrektor Instytutu Badań Środowiska i Zdrowia w Pracy we Francji.

Jégou oraz zespół francuskich i duńskich naukowców badał skutki zdrowotne, gdy matka, która miała rodzić, zażyła jeden z trzech łagodnych środków przeciwbólowych: aspirynę, acetaminofen (znany również jako paracetamol) i ibuprofen.

ZOBACZ!  Zwróciła mu uwagę na brak maseczki i została zaatakowana. Łódzka Policja wyjaśnia sprawę

Badania wykazały, że wszystkie trzy lekarstwa, które zażywały kobiety podczas ciąży, wpłynęły na jądra męskich dzieci. Jądra nie tylko produkują plemniki, ale także wydzielają testosteron, główny męski hormon płciowy.

– Wszystkie trzy leki ​​zaburzają męskie hormony – wyjaśnił David M. Kristensen, współautor badań, z Wydziału Neurologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Kopenhadze. – Te trzy leki zwiększyły nawet prawdopodobieństwo urodzenia się chłopców z wadami wrodzonymi – zauważyła Kristensen. – Wiedząc o tym, zastanawialiśmy się, co stanie się z dorosłymi. Skoncentrowalismy się na badaniu ibuprofenu, który miał najsilniejsze skutki.

Ibuprofen jest często stosowany przez sportowców, w tym olimpijczyków i zawodowych piłkarzy na przykład, przed imprezą, aby zapobiec bólowi, powiedział. Czy są jakieś konsekwencje zdrowotne dla sportowców, którzy rutynowo używają tego NLPZ?

ZOBACZ!  Zwróciła mu uwagę na brak maseczki i została zaatakowana. Łódzka Policja wyjaśnia sprawę

Zespół badawczy zwerbował 31 ochotników płci męskiej w wieku od 18 do 35 lat. Spośród nich 14 otrzymało dzienną dawkę ibuprofenu, którą przyjmuje wielu sportowców zawodowych i amatorów: 600 miligramów, dwa razy dziennie. Ta dawka 1200 mg na dobę jest maksymalną wartością graniczną zgodnie z etykietami ogólnych produktów ibuprofenu. Pozostałych 17 ochotników otrzymało placebo.

ZOBACZ!  Zwróciła mu uwagę na brak maseczki i została zaatakowana. Łódzka Policja wyjaśnia sprawę

W przypadku mężczyzn przyjmujących ibuprofen, w ciągu 14 dni, ich hormony luteinizujące – wydzielane przez przysadkę mózgową i stymulujące jądra do produkcji testosteronu – zostały skoordynowane z poziomem ibuprofenu krążącym we krwi. W tym samym czasie zmniejszył się stosunek testosteronu do hormonów luteinizujących, co jest oznaką dysfunkcyjnych jąder.

Ta nierównowaga hormonalna spowodowała wyrównany hipogonadyzm, stan związany z upośledzeniem płodności, depresją i zwiększonym ryzykiem incydentów sercowo-naczyniowych, w tym niewydolności serca i udaru mózgu.

– Jest pewne, że te efekty są odwracalne – powiedział Jégou. – Jednak nie wiadomo, czy efekty długoterminowego stosowania ibuprofenu są odwracalne – dodał.
eps

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ