Malutka włoska wioska Vaccarozzi di Erbezzo, położona w górach powyżej Werony, ma tylko siedmiu mieszkańców, ale to ma wkrótce ulec zmianie po tym, jak Unia Europejska nakazała im przyjąć 80 migrantów.

Już pierwszych 26 afrykańskich uchodźców przybyło do wioski, w ramach unijnego programu przesiedleń migrantów. Wszyscy oni są mężczyznami. Według majora Lucio Campedelliego planuje się przesiedlić co najmniej 80 migrantów do wsi, której mieszkańcy obawiają się, że będzie to miało negatywny wpływ ich życie – Wysłanie tu 80 uchodźców odwróciłoby to miejsce do góry nogami. Nawet wysłanie tutaj dwóch osób byłoby zbyt dużym obciążeniem dla nas. Powiedzieli nam, że oni tu przybędą, ale nie możemy nic z tym zrobić. Nie chcę dolewać oliwy do ognia, ale mam nadzieję, że zatrzymają się przy tych pierwszych, 26 uchodźcach. – mówi jedna z mieszkanek wsi. 

Azylanci mieszkają w byłych koszarach NATO. Wkrótce będą mogli opuszczać to miejsce pod pewnymi warunkami, ale na noc będą musieli tam wracać.

Staraliśmy się uspokoić lokalną społeczność poprzez kilka spotkań, że nie będą musieli zmieniać stylu życia tylko dlatego, że ci uchodźcy przybyli tutaj  – twierdzi Andrea Montagnini, ze służb socjalnych.

W te zapewnienia jednak w Vaccarozzi di Erbezzo nikt nie wierzy,

ode