Jesień to bardzo dobra pora żeby usunąć przebarwienia. Potem z zabiegami wybielającymi będzie trzeba czekać aż do bardzo wczesnej wiosny. Warto teraz rozjaśnić naskórek także dlatego, że po lecie wygląda niezdrowo.
Kuracje wybielające nie tylko pomogą usunąć ciemne plamy i ujednolicić koloryt cery, ale również pięknie rozświetlić dekolt lub odmłodzić dłonie. Po dawce odpowiedniego kremu, czy dobrym zabiegom kosmetycznym twoja skóra odzyska utracony blask oraz świeżość. Pamiętajmy jednak, że czasem łatwiej pozbyć się zmarszczek niż plam. Zwłaszcza tych, które powstałe zbyt dawno lub są zbyt głęboko. A jeszcze trudniej sprawić, aby nigdy nie powróciły. Dotyczy to szczególnie skóry ramion, dekoltu oraz dłoni, bo podczas letnich spacerów zapominamy zwykle posmarować je ochronnym kremem przeciwsłonecznym.
Zanim zdecydujemy się na kuracje wybielające powinniśmy wiedzieć o dwóch sprawach. Po pierwsze nie ma jednej, uniwersalnej metody usuwanie plam. Czasem wystarczy krem lub przecieranie skóry sokiem z cytryny, w innych wypadkach konieczne będą zabiegi laserowe, czy głęboko złuszczające pilingi.
Jeśli przebarwienia są powierzchowne (tylko w naskórku) pozbycie się ich zwykle nie stanowi problemu. Wystarczą kosmetyczne zabiegi rozjaśniające lub intensywnie działające kremy wybielające i kuracje domowe. Gorzej, gdy plamy są mieszane czyli powierzchowne i głębokie. Wtedy ich pozbycie się wymaga   bardziej poważnych zabiegów. Dlatego też bardzo ważna jest ocena przebarwień i wybranie sposobu ich usuwania.
Pozbywanie się plam nie odbędzie się podczas jednej wizyty w gabinecie kosmetycznym. Na pewno potrzeba trochę czasu. O kuracji należy pomyśleć już teraz gdy nie świeci ostre słońce.
Domowe sposoby
Właściwości wybielając skórę twarzy, dekoltu czy dłoni mają też warzywa, owoce i zioła np. ogórek, cytryna, papaja, rokitnik. Jeśli więc przebarwienia są drobne i płytko położone, możesz spróbować kuracji specyfikami z domowej spiżarni.
Świeży ogórek pokrój na plasterki i połóż w miejscach przebarwień na 15 minut. Potem przetrzyj skórę wacikiem nasączonym sokiem z cytryny. Zbieg ten powtarzaj co 2-3 dni, aż zauważysz poprawę. Możesz też robić okłady z papai wymieszanej z kilkoma kroplami soku z cytryny. Poleż z maseczką ok. 30 minut. Spłucz wodą i wklep krem wybielający.
Kuracja kremem
Płytkie przebarwienia można usunąć też za pomocą kremów wybielających. Zwierają one zwykle witaminę A i jej pochodne, oraz kwasy. Przyspieszają one złuszczenie naskórka, wzmacniają skórę, niektóre także hamują wydzielanie melaniny. Większość preparatów najlepiej nakładać na noc, ponieważ zawarte w nich składniki uwrażliwiają skórę na słońce. Oczywiście taka kuracja wybielająca ma sens tylko pod warunkiem, że w ciągu dnia będziemy chronić skórę przed słońcem preparatem z wysokim filtrem UV. Kosmetyki wybielające stosuj kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Wówczas dopiero widać efekty.
Hanna Kasztelan

Zobacz również: