Co najmniej 58 procent Rosjan uważa, że ​​ciało Włodzimierza Lenina powinno zostać zabrane z mauzoleum na Placu Czerwonym i pochowany w grobie. Jednak większość nie chce, aby mauzoleum został usunięty z głównego placu w Moskwie.
Ankieta została przeprowadzona przez Centrum Lewada, rosyjską organizację pozarządową i socjologiczną grupę badawczą, poinformował Interfax. Przeprowadzono ją w przeddzień urodzin Lenina (22 kwietnia).
Wzięło w niej udział około 1600 osób z 137 miast rosyjskich.
Według sondażu, 32 procent chce, aby ciało komunistycznego przywódcy, zostało pogrzebane pod murami Kremla. 26 procent chce pochować Lenina na cmentarzu w Petersburgu, gdzie spoczywają artyści, muzycy i politycy. Matka i siostra Lenina są również tam pochowane.
Większość respondentów, 78 procent, sprzeciwia  się likwidacji mauzoleum  Lenina na Placu Czerwonym.
Kwestia pogrzebu Lenina jest od dawna tematem gorącej debaty. Trwa od czasu Pierestrojki. Ja dotąd jedyna zmiana polega na usunięciu straży honorowej sprzed mauzoleum.
W marcu tego roku rosyjski Kościół Prawosławny poza Rosją (ROCOR) wezwał do usunięcia ciała Lenina z Placu Czerwonego, jako „symbol pojednania z Rosjan z Rosjanami”.
Jednak starszy rzecznik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej odrzucił pomysł usunięcia ciała Lenina z mauzoleum na Placu Czerwonym, mówiąc, że zanim to nastąpi, kraj musi pozbyć się sowieckiej i komunistycznej spuścizny.

mes